Rezultate foarte bune pentru clubul Absoluto Brăila, la ceas aniversar

• la utima etapă a Belt League la Jiu-Jitsu Brazilian reprezentanţii clubului brăilean au obţinut 28 de medalii: 9 de aur, 10 argint şi 9 de bronz, plus două centuri Belt League • pentru a treia oară în 2018, Absoluto Brăila a cucerit titlul şi cupa pentru “Cea mai bună echipă sub 18 ani”

Ultima etapa a sezonului 2017 - 2018 a Belt League la Jiu-Jitsu Brazilian a avut loc la Sala Sporturilor din Năvodari şi a reunit la start 400 de sportivi din România, Republica Moldova, Rusia, Anglia şi Mexic.

La acestă competiţie clubul Absoluto Brăila a participat cu 26 de sportivi, însoţiţi de antrenorul lor, Nicolae Gârbă, iar rezultatele lor au fost foarte bune. Brăilenii au obţinut 28 de medalii (9 de aur, 10 argint şi 9 de bronz), două centuri Belt League şi au avut două clasări pe a doua poziţie în competiţia Belt League.

Aceste rezultate i-au adus clubului brăilean, pentru a treia oară în anul competiţional 2018, titlul şi cupa pentru “Cea mai bună echipă sub 18 ani”.

Centura competiţiei Belt League la fete, 8 ani, a fost obţinută de Narcisa Bordea, iar locul al doilea, la aceeaşi categorie de vârstă a fost obţinut tot de reprezentantă a clubului brăilean, Daria Ion.

Centura Belt League la fete,14 ani, a fost adjudecată de Ramona Grosu, performanţă care vine după cea din sezonul precedent când brăileanca a obţinut acest titlu la categoria de vârstă 11 ani.

Paul Scurtu s-a clasat pe poziţia a doua în clasamentul Belt League la băieţi, 14 ani.

La acest concurs medalii de aur au obţinut Narcisa Bordea, Ramona Grosu, Mihaela Pisău, Alexandru Furfurică, Paul Scurtu, Cosmin Ştefănucă, Daniel Pisău, Florin Toader, George Zugravu, iar în posesia medaliilor de argint au intrat Daria Ion, Larisa Bordea, Andrei Cornea, Teodor Buescu, Ştefan Turcu, Rareş Vasile, David Damian, Cosmin Ştefănucă şi Marius Gradinaru, acesta bifând două astfel de distincţii. Locul al treilea şi, implicit, medaliile de bronz le-au revenit băilenilor Iulian Radu, Davis Tender, Cristian Cornea, Darius Olteanu,  Rareş Gavrilă, Iulian Stan, Costin Durbacă, Alexandru Bordeanu, Aurelian Lungu.

“Rezultatele de la BJJ Tomis Open - Belt League reprezintă încununarea muncii din ultimul an a acestor copii şi mă bucură cu atât mai mult cu cât anul acesta Absoluto Brăila împlineşte 10 ani de la infiinţare”, ne-a declarat antrenorul Nicolae Gârbă.