Rezultate foarte bune pentru atleții brăileni la naționalele de juniori II

* Denis Neacșu de la CSM Brăila este triplu campion național * Denisa Balaban și-a trecut în cont două medalii de aur, la 100 m garduri și cu ștafeta 4X100 m, din care a făcut parte și Andreea Mocanu * Darius Techiu este campion național la 110 m garduri

Finala Campionatului Național de atletism în aer liber pentru juniori II a reprezentat un nou moment de afirmare a sportivilor brăileni de la cele două mari cluburi, LPS Brăila și CSM Brăila.

Denisa Balaban de la LPS Brăila a devenit dublă campioană națională. Atleta pregătită de profesorul Fănel Ionescu a cucerit medalia de aur la 100 m garduri și cu ștafeta 4X100 m de la CSM Onești. Balaban a alergat în schimbul al doilea iar în ultimul schimb a alergat tot o sportivă din Brăila, de la grupa profesorului Florinel Ilie, Andreea Mocanu. La proba de 100 m garduri a concurat și Andreea Mocanu care a ocupat locul al patrulea.

Darius Techiu, sportiv pregătit de profesorul Fănel Ionescu, a cucerit titlul național la 110 m garduri, iar la 200 m plat s-a clasat pe locul al patrulea.

Raul Cîrlan de la grupa profesoarei luiza Gorciac a devenit vicecampion național în proba de triplusalt masculin. Cosmin Moise a realizat cel de-al treilea timp, în serii, la 110 m garduri, dar în finală s-a clasat pe locul al șaselea, iar Cosmin Condruz a ocupat poziția a opta.

Un alt atlet de la LPS Brăila, Răzvan Anghel a ocupat poziția a șasea la 400 m garduri.

“Rezultatele sportivilor de la LPS Brăila au fost foarte bune, am fost în grafic pot spune. Medaliații au relizat noi recorduri personale. Pentru Mocanu, cursa de 100 m garduri a fost una de acomodare pentru că ea, din toamnă va deveni junioară II. Consider că a făcut o cursă bună, cu cel mai bun timp înregistrat de o atletă junioară III în acest an”, ne-a declarat profesorul Florinel Ilie.

Denis Neacșu, atlet pregătit la CSM Brăila de profesoara Irina Roată a cucerit trei medalii de aur, la 100, 200 și 400 m plat. Ștefan Lâlă de la grupa profesoarei Anamaria Codreanu și-a trecut în cont două medalii, argintul la 400 m garduri și bronzul la 110 m garduri.