Rezultat influențat de arbitru la partida Viitorul Cireșu – Sportul Chiscani

* meciul s-a încheiat la egalitate, 3-3, însă echipa din Cireșu a fost văduvită de cel puțin două lovituri de la 11 metri * Victoria Traian a realizat scorul etapei, 12-0, la CS Făurei

În etapa a 20-a a Ligii a IV-a s-a consemnat o nouă surpriză: Sportul Chiscani a remizat, 3-3, pe terenul liderului Viitorul Cireșu. Echipa din Chiscani s-a autodepășit, a realizat cel mai bun meci din acest an. Însă trebuie menționat că formația gazdă merita cel puțin două penalty-uri din trei câte a cerut, însă centralul partidei, Andrei Horneț, nu a considerat că acestea trebuiau acordate. Oficiali ai Sportului Chiscani au considerat că aceste lovituri de pedeapsă trebuiau acordate, chiar și jucătorul care l-a faultat pe Mihai Popa și-a recunoscut greșeala. Dar acum nimic nu mai contează, cert este că Viitorul Cireșu a pierdut două puncte din cauza greșelilor de arbitraj. Probabil că la turneul play-off vor fi aduși arbitri din alte județe, pentru că un lucru este cert, la Brăila nu se poate constitui o brigadă de arbitri care să conducă decent și corect meciuri cu un grad înalt de dificultate.

Sportul Chiscani a deschis scorul în minutul 2, prin Manole, după o centrare perfectă a lui Silviu Crăciun. Mihai Popa (min. 4) a restabilit egalitatea, 1-1, însă echipa oaspete a trecut din nou în avantaj, în minutul 19, după ce Manole a realizat “dubla”. Două minute mai târziu, Percă a centrat din corner și Drezaliu a înscris pentru 2-2. Echipa din Cireșu putea intra în avantaj la cabine, însă mingea șutată de Niță (min. 40) a lovit transversala. Viitorul Cireșu a cerut în două rânduri lovituri de la 11 metri, însă jucătorii liderului au rămas doar cu dorința. În minutul 57, V. Ion a adus echipa gazdă în avantaj, 3-2, iar Viitorul putea să se desprindă la două goluri, însă portarul oaspeților, Hîncu (min. 71), a avut o intervenție foarte bună la șutul lui Stelian Nicoliță. Hîncu s-a mai remarcat în minutul 81, când a scos de sub transversală mingea șutată de Mihai Popa. Popa a mai irosit o șansă uriașă de a înscrie în minutul 87, singur cu portarul. Mihai Popa a fost faultat grosolan în careul oaspeților, însă centralul nu a văzut nici această infracțiune. Și cum ocaziile se răzbună, în minutul 90, Giol a marcat un eurogol și meciul s-a încheiat nedecis.

Victoria Traian a realizat scorul etapei, 12-0, la CS Făurei. Cu patru reușite, Valentin Goleanu a fost jucătorul meciului. Celelalte goluri au fost marcate de Bogdan Dumitru (min. 48, 90), Cîmpeanu (min. 30), Buzatu (min. 47, 86), I. Șerbănescu (min. 49), Mogoș (min. 61), Balaban (min. 87).

Viitorul Șuțești a câștigat cu 8-2 la Tricolorul Lanurile și cu același număr de puncte, 47, ca și Victoria Traian, dar cu un golaveraj superior, a urcat în fotoliul de lider. Bertescu (min. 43) și Munteanu (min. 75) au înscris pentru echipa gazdă, A. Crăciun (min. 19, 36, 54), Irimia (min. 39, 57), Cotigă (min. 70), I. Huțu (min. 73), Chihaia (min. 80), pentru formația vizitatoare. Dinamic Unirea și ACS Comunal Cazasu au câștigat la “masa verde” cu 3-0.