Rezultat de egalitate, 1-1, între Viitorul Ianca şi CSM Rm. Sărat

* echipa vizitatoare a trimis de trei ori mingea în barele porţii gazdelor în prima repriză * Viitorul a egalat în inferioritate numerică, prin Marius Dima

Formaţia din Ianca a încheiat la egalitate, 1-1, meciul din etapa a 5-a, a Ligii a III-a, disputat pe stadionul Ştefan Vrăbioru, cu liderul CSM Rm. Sărat. Un joc pe care formaţia gazdă l-a încheiat în inferioritate numerică, Cosmin Necoară fiind eliminat în minutul 75 după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben.

În această repriză, CSM-ul a trimis de trei ori mingea în barele porţii apărate de Dinu, prin Grăjdan care a ţintit transversala, apoi Constantinescu a trimis mingea în bara din dreapta a porţii gazdelor. Putea fi 1-0 pentru oaspeţi şi în minutul 31 dar mingea şutată de Câmpeanu a lovit bara din stânga a porţii lui Dinu.

Dacă prima parte a meciului a fost controlată de CSM Rm. Sărat, cea de-a doua a fost echilibrată şi cu un plus, la capitolul posesie a mingei, pentru Viitorul Ianca. Chivu (min. 52) putea înscrie în situaţie de unu la unu cu portarul şi tot el a şutat spre poartă în minutul 55 însă din nou Toader a fost la post.

În minutul 60, CSM Rm. Sărat a beneficiat de o lovitură liberă, un corner mai scurt, Roman a şutat spre poartă, iar Dinu a scăpat mingea în plasă şi oaspeţii au trecut în avantaj. Din minutul 75, Viitorul Ianca a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Necoară, dar cu toate acestea echipa gazdă a reuşit să restabilească egalitatea. În minutul 80, Pungă l-a angajat în careul advers pe Dima care a şutat în dreapta lui Toader şi scorul a redevenit egal, 1-1. Acesta fiind şi rezultatul final al partidei de la Ianca.

Am început bine şi am controlat jocul în primele 10 minute dar după aceea CSM-ul a fost echipa care a dominat. Iar la pauză putea fi 3-0 pentru oaspeţi. Vom analiza ceea ce s-a întâmplat de s-a ajuns în acea situaţie. În repriza a doua a fost un joc echilibrat cu ocazii de ambele părţi. Am primit un gol prea uşor, pentru că a greşit portarul, dar acest şoc ne-a trezit la realitate şi am egalat destul de repede. Iar pe final puteam câştiga. Din nou arbitrajul a lăsat de dorit, consider că am fost eliminat pe nedrept. Dacă cel de-al doilea cartonaş galben pe care l-am primit, a fost corect acordat, pe primul l-am primit degeaba”, ne-a declarat Cosmin Necoară, directorul sportiv al Viitorului Ianca.

Viitorul Ianca: Dinu – Postolea, Preda, Stănciulescu, Necoară – Buzatu (min. 84: Colniceanu), Irimia (min. 56: P. Ioan), Ndigwe (min. 63: Pungă), A. Radu (min. 63: Dima) – Chivu (min. 84: Cristea), Mucuţă.