Returul începe cu derby-ul Fortino Ianca - Victoria Traian

În tur echipa din Traian a câştigat la limită, 1-0, graţie reuşitei lui Alberto Gagu din cel de-al patrulea minut de prelungire al reprizei secunde.
Înaintea partidei directe cele două formaţii sunt despărţite de două puncte, Fortino fiind lideră, iar Victoria pe locul secund.
De la înfrângerea de la Traian, echipa patronată de Fănel Băluţă a obţinut maximum de puncte, iar un succes în acest joc o poate distanţa pe Fortino la cinci lungimi de adversara sa de astăzi.
"Fotbaliştii sunt optimişti, vor să câştige şi să demonstreze că merită locul întâi. Din punctul meu de vedere, nu este un meci special, noi ne respectăm toţi adversarii şi tratăm cu maximă seriozitate orice partidă. Tot lotul este valid, inclusiv Gatiu va fi cooptat pentru acest meci, pentru care ne propunem un singur obiectiv: victoria", a declarat Fănel Băluţă, preşedintele clubului Fortino.
Altă partidă interesantă se dispută la Traian între Sportul Chiscani şi Dunărea Gropeni. Sportul a câştigat în tur la Gropeni, iar acum Buhai et company vor să-şi recupereze punctele pierdute. Tot o revanşă are de luat sâmbătă şi FC Tufeşti în faţa celor de la Cazasu.
Înaintea primei etape a returului, podiumul se prezintă astfel: 1 Fortino Ianca 36 puncte, 2 Victoria Traian 34 puncte, 3 FC Tufeşti 33 puncte.