Repetiție reușită pentru HC Dunărea înaintea disputei cu CSM București

• formația brăileană a trecut cu 34-26 de Dacia Mioveni, după o repriză secundă excelentă • urmează duelul din deplasare cu CSM București și partida cu liderul, Gloria Buzău, de la Brăila

HC Dunărea a obținut un succes categoric, 34-26, în Polivalentă, în partida cu Dacia Mioveni, din etapa a 9-a a Ligii Florilor. Formația pregătită de Costică Buceschi și Cristian Preda a acumulat 16 puncte și, cu un golaveraj superior celor de la SCM Râmnicu Vâlcea, a urcat pe locul al cincilea în clasament. Însă SCM-ul are un meci mai puțin disputat.

Cel puțin în repriza a doua din partida cu Dacia Mioveni, HC Dunărea a făcut o ultimă repetiție înaintea a două partide extrem de dificile. Formația brăileană urmează să joace pe 22 decembrie în deplasare la CSM Bucuraști, iar în ultima partidă din acest an, va evolua pe teren propriu în compania liderului, SCM Gloria Buzău.

La finalul partidei câștigate la scor de HC Dunărea, Larissa Araujo a declarat: Știam că Dacia Mioveni va veni la Brăila cu dorința de a scoate un rezultat bun, însă noi am câștigat trei puncte foarte importante. Ne-am pregătit foarte bine. Chiar dacă în prima jumătate a meciului am făcut câteva greșeli și meciul a fost echilibrat la început, în repriza a doua ne-am calmat și am manageriat jocul mai bine. Urmează să ne pregătim în continuare la fel de bine și cu cât trece timpul echipa va fi mai omogenă, vom avea o mai mare încredere în noi”.

Cea mai bună handbalistă a Daciei Mioveni în partida de la Brăila, Mădălina Ion, portarul echipei Dacia Mioveni, a punctat la final: “A fost un meci greu. Chiar dacă în prima repriză am jucat bine, pe parcurs am cedat. Noi ne dorim să jucăm bine în fiecare meci, ne-am pregătit în acest sens, pentru că știam că la Brăila găsim o echipă foarte puternică, cu multe jucătoare bune și de valori apropiate. Ne așteptam să fie un meci greu dar în același timp ne așteptam să facem și noi un meci bun. Pentru noi urmează un meci foarte greu la Slatina, ne pregătim ca pentru oricare alt joc, vrem săștigăm, avem nevoie de puncte”.

Următoarea etapă este programată în data de 22 Decembrie 2022, în deplasare, împotriva echipei CSM București. Ultima partidă de anul acesta va avea loc acasă, în Sala Polivalentă din Brăila, împotriva echipei SCM Gloria Buzău.