Remiză cu goluri spectaculoase

În cel de-al treilea meci amical din perioada de pregătire, ieri, Dacia Unirea a remizat, 1-1, pe Municipal, cu Oţelul Galaţi, formaţie care a retrogradat în sezonul trecut, din Liga întâi. Două goluri spectaculoase, la capătul a tot atâtea acţiuni aplaudate de cei peste 300 de spectatori prezenţi la stadion.
Prima repriză, în care ambele formaţii i-au avut în teren pe cei mai valoroşi fotbalişti ai lor apţi de joc, Dacia Unirea a fost echipa mai agresivă şi cu cele mai multe situaţii clare de gol. Brăilenii au înscris în penultimul minut de joc al primei reprize prin Marius Onofraş, care, de la marginea careului mic, a trimis mingea sub transversala porţii apărate de Vicol. În partea a doua a amicalului, ambii antrenori au trimis în teren mai mulţi componenţi ai echipelor lor de junior republicani, iar iniţiativa a fost de partea gălăţenilor.
Oţelul a reuşit să egaleze prin Sefer. Finalul partidei a aparţinut gazdelor, însă tabela de marcaj nu s-a mai modificat. De la Dacia Unirea au lipsit patru jucători importanţi: Frunză, Ivan, Necoară şi Puşcaşu.

Dacia Unirea: Mitrea (min. 46: Leu) - Dima (min. 61: Zaharia)), Olenic (min. 61: Moroianu), Ghiocel, Stănciulescu (min. 61: Stângaciu) - Roşu (min. 61: G. Iordache), Vârlan (min. 37: S. Moise), Iosofache (min. 61: G. Gheorghe), Onofraş (min. 46: D. Istrate) - Niţă, Muscă (min. 61: Mucuţă).

În ediţia de luni a ziarului "Obiectiv Vocea Brăilei" vă vom prezenta mai multe detalii referitoare la acest meci.