Remiză albă în primul amical din 2016. Rapid CFR Suceava - Dacia Unirea Brăila 0-0

Dacia Unirea a remizat, 0-0, în primul amical din această iarnă , în deplasare la Rapid CFR Suceava. Meciul s-a desfăşurat pe terenul sintetic de la LPS Suceava pe durata a două reprize a câte 50 de minute fiecare şi normal ar fi trebuit să se încheie cu victoria la limită , 1-0, a grupării pregătite de Alin Pânzaru. Brăilenii au marcat prin Stelian Nicoliţă în minutul 35, însă golul nu a fost validat de asistentul de pe acea parte.
Dacia Unirea a evoluat în prima repriză în formula Mitrea - Niţă , Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Dima, P. Ioan, Puşcaşu, G. Iordache -S. Nicoliţă , Onofraş. A fost o repriză echilibrată în care bră ilenii au marcat o dată prin Stelian Nicoliţă dar golul nu a fost validat, iar gazdele au irosit o mare ocazie de gol prin Sandu care nu s-a descurcat în situaţie de unu la unu cu portarul Mitrea.
În repriza a doua, Pânzaru i-a trimis în teren pe Olaru - Iosofache, Moroianu, Olenic, Necoară - Roşu, Petean, Racoviţă , Frunză -Enciu, Muscă .
Brăilenii au controlat jocul în partea a doua, şi-au creat şi patru situaţii de poartă, însă Muscă, Enciu sau Roşu nu au găsit calea spre gol. Marco Enciu a părăsit terenul de joc înainte de finalul partidei, vârful de atac al brăilenilor fiind lovit la cap, la un duel aerian, de către unul dintre fundaşii centrali ai sucevenilor. Locul lui Enciu a fost luat de Dima.
"Nu m-a interesat rezultatul, însă este frustrant să vezi că un tuşier doarme şi nu judecă corect o fază importantă , pentru că golul nostru a fost valabil. Astfel de decizii pot deteriora starea de spirit a jucătorilor, pot apărea durităţile. Nu mă aşteptam la realizări mari ţinând cont de faptul că suntem în perioada acumulărilor fizice, dar am avut câteva situaţii bune şi nu le-am tratat cum trebuie. Din punct de vedere al efortului făcut de jucători sunt mulţumit", a declarat Alin Pânzaru.
Sâmbătă, Dacia Unirea va juca cu Bucovina Pojorâta, apoi jucătorii şi staff-ul tehnic vor reveni la Brăila.