Remiză, 1-1, în derby-ul Victoria Traian - Viitorul Șuțești

• Viitorul Cireșu a revenit în fotoliul de lider • victoria cu 7-0 din partida cu Voința Vișani, cadou pentru Mihai Popa la ceas aniversar • prima victorie stagională pentru CS Făurei

Etapa a 14-a a Ligii a IV-a a programat sâmbăta trecută două derby-uri, iar la finalul lor s-a schimbat din nou ordinea pe podium, lider fiind după această rundă Viitorul Cireșu.

Derby-ul dintre primele două clasate, Victoria Traian - Viitorul Șuțești

s-a încheiat la egalitate, 1-1. Victoria Traian a deschis repede scorul, în minutul 5, prin Cosmin Mogoș. Replica echipei vizitatoare, Viitorul Șuțești, nu s-a lăsat așteptată, dar portarul gazdelor a avut trei parade. Olaru, s-a remarcat în minutul 19, când a reușit să evite golul la mingea șutată din lovitură liberă de Andrei Crăciun și s-a evidențiat apoi la șuturile lui Irimia (min. 36), respectiv Tiutiu (min. 45).

La 11 minute de la reluare, Victoria Traian a avut o dublă șansă de a-și dubla avantajul. Ioan Șerbănescu a scăpat singur cu Tudor, a șutat plasat, dar portarul echipei vizitatoare a reușit să respingă mingea până la Orășanu, care a șutat din nou pe spațiul porții, dar și a doua oară Tudor a evitat in extremis golul. I. Șerbănescu și-a încercat șansa de a marca și în minutul 70, dar Tudor a fost la post. Insistența oaspeților de a egala s-a concretizat în minutul 76, când Colniceanu a fost faultat în suprafața de pedeapsă, iar arbitrul de centru, Tudorel Pîrlog, care a arbitrat impecabil acest derby, a arătat punctul cu var. Ionuț Matei a șutat, Olaru a ghicit colțul și a respins mingea în bara din stânga sa, dar balonul a revenit în teren și, la a doua încercare, Matei a marcat, restabilind egalitatea și rezultatul final, 1-1.

Victoria Traian: Olaru – Drăguț, Preda, Stănciulescu, B. Dumitru – Căldăruș, P. Ioan, Balaban, Orășanu – I. Șerbănescu, Mogoș.

Viitorul Șuțești: Tudor – Vizireanu, Custură, Dudău – Colniceanu, Irimia, A. Crăciun, Mîță, Tiutiu – I. Huțu, Matei.

Partida de la Urleasca, între echipele de pe locul al treilea și al patrulea, Viitorul Cireșu – Voința Vișani, a fost doar un joc la discreția echipei gazdă. Viitorul Cireșu s-a impus cu 7-0, iar victoria i-a fost făcută cadou lui Mihai Popa, care duminică a împlinit 29 de ani.

Viitorul a deschis scorul după un penalty obținut de Marius Mocanu și transformat de Dan Percă (min. 30). Stelian Nicoliță (min. 42) a marcat pentru 2-0, iar Gabriel Niță (min. 45) a stabilit scorul pauzei, 3-0, pentru Viitorul Cireșu. Niță, cel mai bun jucător de pe teren, a reușit “dubla” în minutul 65. Intrat în locul lui Percă, Mihai Popa a reușit să marcheze de două ori, în minutele 78 și 85. Pentru Viitorul a mai înscris Moldoveanu, în minutul 69.

Viitorul Cireșu: G. Matei – V. Ion (min. 60: Țurcanu), Grecu (min. 69: Gheorghică), Spînu, F. Matei (min. 71: Dumitru) – Niță, Percă, Moldoveanu, Mocanu – A. Radu, S. Nicoliță.

Voința Vișani: Toader – Rusu, Cazacu, Sîrbu, Cojocaru – Manea, Nazâru, Călin,  Bulancea – Pungă, Radu.

Scorul etapei stabilit de Daous Dava Brăila

Daous Dava Brăila a stabilit scorul etapei, 8-0, în partida cu Tricolorul Lanurile. Golurile echipei învingătoare au fost marcate de C. Dima 2, B. Baciu 2, Novac, Straua, Drădulin, Nicolau. Cu acest succes, formația brăileană a acumulat 22 de puncte și a urcat pe locul al 5-lea în clasamentul Ligii a IV-a.

Sportul Chiscani a câștigat cu 3-0, în partida cu AFC Urleasca. Cătălin Scarlat (min. 38 și 44) și Izvoranu (min. 58) au marcat pentru Sportul.

CS Făurei a obținut prima victorie stagională după ce s-a impus cu 4-3 în partida cu Dinamic Unirea. Ivan (min. 26, 89), Cîrnu (min. 62), Ciocoiu (min. 71) au înscris pentru gazde, M. Ion (min. 22), Lemnaru (min. 42), Enache (min. 94), pentru oaspeți.