Remiză, 1-1, în derby-ul Gloria Movila Miresii - Voinţa Şuţeşti

Aşa cum era de aşteptat, în prima etapă a sezonului de primăvară în Liga a V-a s-au înregistrat mai multe surprize. Cele mai mari au fost cele de la Lanurile şi Movila Miresii, acolo unde au evoluat liderele celor două serii. În primul dintre ele, Tricolorul Lanurile, a marcat în minutul 31 prin Marinel Stoican şi a ţinut-o în şah pe Stars până în minutul 76, când s-a restabilit egalitatea graţie golului înscris de Stoica, iar partida s-a încheiat nedecis, 1-1. La Movila Miresii au condus însă oaspeţii. După o primă repriză echilibrată, dar fără goluri, Voinţa Şuţeşti a deschis scorul în minutul 63, prin Mazilu, iar egalarea, în derby-ul seriei a doua, a survenit abia cu şapte minute înainte de finalul partidei, golul egalizator fiind realizat de Marian Panţuru. Echipa de pe locul al doilea din prima serie, Dunărea Tichileşti, a pierdut cu 4-1 la Siretul Vădeni, iar Vulturul Horia a încheiat la egalitate, 1-1, disputa de la Voinţa Surdila Greci. AS Bordei verde a câştigat cu 3-1 la Dunărea Gropeni, însă meciul a fost omologat cu scorul de 3-0 în favoarea echipei vizitatoare deoarece gazdele au utilizat un jucător în stare de suspendare.
Voinţa Bărăganu a câştigat cu 4-1 partida de pe teren propriu în compania echipei care în sezoanele trecute era o protagonistă a Ligii a IV-a, FC Tufeşti. Şerban (min. 8, 38), Lazăr (min. 47) şi Mitu (min. 66) au marcat pentru gazde, Badiu (min. 64) pentru echipa vizitatoare.