Remiză în meciul revanşă de la Brăila | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Remiză în meciul revanşă de la Brăila

Antrenoarea Alexandrina Soare a început meciul în formula Vasile - Brot, Luca, Moldovan, Radovici, Adespii, Crăciun, iar omologul de la Galaţi, Liviu Paraschiv, a trimis în teren o formaţie în care s-au regăsit handbaliste care nu mai au nevoie de nicio recomandare precum portarul Blaga şi jucătoarele de câmp Curtean, Druţu, Cioaric sau Rădulescu.

Jocul a fost echilibrat până în minutul 14, moment al întâlnirii în care tabela de marcaj a indicat ultima egalitate din prima repriză, 6-6, după care HC Dunărea a fost formaţia care a dictat ritmul partidei. Moldovan de două ori, Radovici şi Eşanu au făcut ca în minutul 18 decalajul să fie de patru goluri în favoarea gazdelor, 10-6 şi elevele profesoarei Alexandrina Soare nu au slăbit ritmul, ba din contră, ele s-au desprins la şase goluri în minutul 19 şi acest avantaj s-a păstrat până aproape de finalul primelor 30 de minute.

În ultimele secunde ale primei reprize portarul Gabriela Vasile, care a avut un randament foarte bun pe tot parcursul primei părţi a amicalului, a parat şi o aruncare de la 7 m executată de Cioaric, iar la pauză HC Dunărea conducea cu 17-12.

HC Dunărea a evoluat în aceeaşi formulă şi în partea secundă, una în care în locul Alinei Brot şi al Janinei Luca au mai evoluat în anumite momente Eşanu şi Irimia, în timp ce antrenorul gălăţean a schimbat mai multe formule de atac şi apărare, însă cu toate acestea situaţia pe tabela de marcaj nu s-a schimbat prea repede.

Tactica adoptată de antrenorul oaspetelor a dat rezultate abia la jumătatea părţii secunde, moment în care Oţelul a restabilit egalitatea, 20-20.
Din minutul 45 şi până la finalul întălnirii ambele formaţii au mers cap la cap. Meciul a fost presărat cu ratări monumentale de o parte şi de alta spre deliciul spectatorilor prezenţi în sala Polivalentă.

Dacă în prima parte a amicalului a ieşit în evidenţă portarul formaţiei gazdă, Gabriela Vasile în partea a doua s-a remarcat Mihaela Blaga, gălăţeanca reuşind să pareze trei aruncări de la 7 m, două executate de Moldovan, una de Adespii.

Pentru HC Dunărea au marcat Moldovan 13, Luca 4, Crăciun 3, Radovici 3, Adespii 3, Eşanu 1 şi Irimia 1 în timp ce de la gălăţence cele mai prolifice handbaliste au fost Rădulescu şi Tudor cu 6 şi respectiv 5 reuşite.

Oţelul Galaţi a câştigat cu 18-13 repriza a treia

La finalul partidei handbalistele celor două formaţii care au evoluat mai puţin au mai jucat o repriză a 30 de minute. În primul sfert de oră jocul a fost echilibrat, însă în partea a doua gălăţencele s-au desprins la cinci goluri, 18-13.

Pentru HC Dunărea au evoluat Voicu (Şerban) - Brot, Draguţ, Irimia, Adespii, Eşanu, Dancu, iar pentru Oţelul, Nica - Iacob, Druţu, Grigore, Pavăl, Trandafir şi Mărgineanu.