Rapid București a câștigat cu 34-28 derby-ul cu HC Dunărea

• echipa brăileană a condus, 16-13, la pauză • după acest eșec, formația de la Dunăre s-a îndepărtat de podium

După o evoluție oscilantă, cu o primă repriză foarte bună și cu o a doua la polul opus, HC Dunărea a pierdut cu 34-28 derby-ul de la București, cu Rapid, din etapa a 18-a a Ligii Florilor. Iar șansele ca formația brăileană să încheie acest campionat pe podium s-au redus substanțial.

HC Dunărea a realizat poate cea mai bună primă repriză din acest campionat și a avut trei goluri avantaj la pauză, 13-16. Meciul din sala Giulești a început excelent. Kassoma a deschis scorul pentru Rapid, Jezic a egalat iar Araujo a adus-o pentru prima dată în avantaj pe HC Dunărea. Formația pregătită de Jan Leslie a jucat de la egal la egal cu Rapid, iar în minutul 20 s-a înregistrat ultimul egal, 10-10, din această primă repriză. Da Rocha și M. Gonzalez au distanțat formația brăileană la două goluri, 10-12, de adversara sa. HC Dunărea și-a păstrat acest avantaj, ba chiar l-a mărit la trei lungimi, 12-15, în minutul 29, aceeași diferență de goluri, 13-16, fiind înscrisă pe tabelă la finalul primului act al derby-ului din Giulești.

După o primă repriză entuziasmantă a urmat o a doua în care diferența a fost făcută de banca de rezerve.

HC Dunărea a avut patru lungimi avans, 15-19, în minutul 34, dar antrenorul Rapidului a avut mai multe soluții și, treptat, balanța s-a înclinat în favoarea formației bucureștene.

Cu un joc sigur, Rapid s-a desprins la 30-24 în minutul 53. A fost 32-25 pentru Rapid în minutul 57 și 34-28 la final.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 7 goluri, Kanaval 5, Jezic 4, Araujo 4, da Rocha 4, Quintino 1, Schmeltzer 1, Lupei 1, Venancio 1.