Pugiliștii de la CSM Brăila, pe podium la “Cupa Litoral Mangalia”

• clubul brăilean a fost reprezentat la Mangalia de 10 pugiliști • recoltă bogată de premii: 4 locuri întâi, 3 locuri doi și 2 locuri trei

Municipiul Mangalia a găzduit, în perioada 15-17 iunie, prima ediție a evenimentului pugilistic “Cupa Litoral Mangalia”, o competiție la startul căreia s-au aliniat peste 100 de pugiliști, cadeți, tineret și seniori din

țară.

La acest turneu amical, CSM Brăila a participat cu 10 boxeri, 9 băieți și o fată, și a obținut rezultate foarte bune, 4 locuri întâi, 3 locuri doi și 2 locuri trei.

La cadeți, categoria 40 kg, Alexandru Bogdaci, pugilist pregătit de antrenorul Cristian Bălan, a câștigat în semifinale meciul cu Ionuț Drăghia, iar în finală s-a impus în fața lui Dan Cioabă, de la CS Năvodari. Acest succes i-a adus locul întâi la această categorie de greutate.

La categoria 50 kg, Robert Brînzea, pugilist pregătit la Ianca, de antrenorul Cosmin Sorică, l-a învins în semifinale pe Cosmin Ciachi de la ASC Iorgu București iar în finală s-a impus în fața lui Alexandru Oancea, coleg de club cu el la secția de la Ianca. Robert Brînzea s-a clasat pe primul loc iar Alexandru Oancea pe poziția a doua.

La 54 kg, Gabriel Ungureanu a fost învins în semifinale de Andrei Ilinca, de la CS Năvodari și s-a clasat pe locul al treilea. Tot la categoria 54 kg cadeți, Cătălin Știrbu, de la grupa antrenorului Cristian Bălan, a câștigat în calificări meciul cu Hagi Memet Said Amir, de la Farul Constanța. În semifinale victoria i-a revenit înainte de limită. Știrbu s-a impus în penultimul act prin inferioritatea adversarului, în prima repriză, în meciul cu Mihai Sandu de la Medgidia, iar în finală Știrbu l-a învins la puncte pe Andrei Ilinca de la CS Năvodari.

La juniori, categoria 50 kg feminin, Alexandra Anamaria Ion, de la grupa antrenorului Cristian Bălan, a avut nevoie de o singură repriză pentru a-și asigura victoria în semifinale, în meciul cu Denisa Militaru de la Medgidia. Brăileanca a avut o evoluție foarte bună și în finală, pe care a câștigat-o tot înainte de limită, în repriza a doua, în fața Denisei Duță de la ASC Iorgu București.

La categoria 52 kg juniori, CSM Brăila a avut doi participanți. Ionuț Dogaru a pierdut în primul meci în fața lui Marian Radu, de la Rapid și nu a prins podiumul. Colegul său, Florin Radu, a câștigat la puncte, în turul preliminar, meciul cu Miam Abagiu, de la  AS Tora Kempo, iar în semifinale a fost învins de Marian Radu, de la Rapid București. Tot la juniori, categoria 60 kg, Andrei Muche a câștigat la puncte meciul cu Justin Popa, de la CS Spuma Box București. Brăileanul a fost învins în finală de favoritul numărul unu, Gabriel Florea, de la Mangalia. La tineret, categoria 60 kg, Teodor Lupșa a câștigat în semifinale în fața lui Ibo Iasar de la Mangalia dar a a fost învins în ultimul act de Angelo Tutunea, de la Mangalia.

“A fost o competiție reușită. Patru locuri întâi și alte cinci clasări pe podium arată că la CSM Brăila se muncește la secția de box. Am avut boxeri care au concurat la categorii de vârstă superioare și s-au descurcat foarte bine. Cadeții au făcut o repetiție utilă înaintea Cupei României”, ne-a declarat antrenorul Cristian Bălan.

La eveniment au participat pugiliști de la următoarele cluburi: CS Medgidia, CSM Brăila, CSM Târgoviște, CS Spuma Box București, Box Artrom Slatina, Farul Constanța, AS Tora Kempo, Box Litoral Mangalia, CS Alexandria, FC 1 Decembrie, CS Năvodari, Rapid București, CSM Buzău, ASC Iorgu București, CS-X-Trem-Fighters București, Power Box Iași, Alex Box București.