Publicul brăilean a purtat HC Dunărea spre victorie

* formația brăileană s-a impus cu 27-26 în partida cu Gloria Buzău * al 11-lea succes stagional și un salt pe locul al 7-lea * “Mulțumesc fanilor și suporterilor pentru atmosfera minunată care ne-a dat puterea să jucăm și săștigăm acest meci important”, a declarat Neven Hrupec

Publicul brăilean a creat o atmosferă “incendiară” în Polivalentă, iar handbalistele pregătite de Neven Hrupec au luptat la sacrificiu și au obținut ceea ce-și doreau, victoria cu Gloria Bistrița. Cu 13 intervenții,  Elena Șerban a redevenit portarul care nu de mult intra în vederile lotului național, Kurtovic a reprezentat principalul pericol pentru poarta buzoiencelor, iar Coteț a fost o jucătoare cu o eficiență deosebită, în faza de apărare. Nu în ultimul rând, Neven Hrupec a știut cum să alcătuiască o echipă competitivă, în condițiile în care HC Dunărea încă se mai confruntă cu probleme de lot, alte câteva titulare fiind accidentate. Însă “căpitanul echipei”, Aneta Udriștoiu, le-a susținut din tribună pe colegele ei.

Meciul a fost echilibrat doar în primele 17 minute. Gloria Buzău s-a desprins la două goluri de două ori. În minutul 9 a fost 5-3 iar în minutul 12, 6-4 pentru formația buzoiană. Însă de la 8-8 în minutul 17, HC Dunărea a fost echipa care a condus ostilitățile în teren și pe tabelă. HC Dunărea a condus cu 10-8 în minutul 22, după o “dublă” semnată de Kurtovic, însă în minutul 30 diferența era de patru lungimi, 14-10, în favoarea echipei gazdă. Stoleru a înscris la ultima fază și la pauză a fost 14-11 pentru HC Dunărea.

Echipa brăileană a condus în permanență la o diferență liniștitoare și în repriza a doua. Cea mai mare diferență de scor, 25-20, s-a înregistrat în minutul 53, după golul semnat de Sazdovska.

HC Dunărea s-a impus cu  27-26 și a urcat pe locul al 7-lea. Însă cum a arătat în acest meci, formația brăileană a lăsat să se înțeleagă că poate urca în clasament până la finalul returului Ligii Florilor.

Pentru HC Dunărea au marcat Kurtovic 9 goluri, Rodrigues 5,  Sazdovska 5, Da Rocha 4, Tamires 3,  Coteț 1.

Declarații după meci

“Este copleșitor, sunt o multitudine de emoții. Felicitări fetelor. În primul rând trebuie să spun că a fost un meci frumos și să mulțumesc fanilor și suporterilor pentru atmosfera minunată care ne-a dat puterea să jucăm și săștigăm acest meci important. Cu toate acestea, încă ne confruntăm cu aceleași probleme. Avem multe jucătoare accidentate și încercăm în fiecare meci să găsim soluții tactice, dar pe de altă parte nu pot zice nimic concret decât că am meritat săștigăm, de la început până la sfârșit. Desigur, am făcut și greșeli spre sfârșit din cauza oboselii, dar în acest moment astea nu contează. Ce contează este că avem aceste trei puncte importante”, a declarat antrenorul HC Dunărea Brăila, Neven Hrupec.

“S-a schimbat atitudinea. Mă bucur că am câștigat cele trei puncte,

m-au ajutat și fetele în apărare, în felul acesta am reușit să am intervenții mai multe. Acum ne focusăm pentru meciul cu CSM București, o să luptăm și important e să nu avem accidentări. Mulțumim galeriei și suporterilor care ne-au fost alături la această partidă și îi îndemnăm să ofere, în continuare, sprijin echipei. Hai Brăila!”, a declarat portarul echipei brăilene, Elena Șerban.