Proba de garduri, specialitatea atleţilor brăileni

Ultima competiţie atletică indoor din acest an, Campionatele Naţionale rezervate copiilor 1 şi 2, a adunat la start un număr record de participanţi, 591din 94 de cluburi din ţară.

Confirmând evoluţiile foarte bune de la etapa de zonă, care s-a derulat tot la Bucureşti, în urmă cu două săptămâni, atleţii brăileni au obţinut şase medalii câte două din fiecare metal.

La copii 1, atleta pregătită de profesorul Nicu Roată, Iuliana Elena Griţcă, a cucerit cucerit două medalii. Ea şi-a adjudecat titlul naţional la 60 m garduri şi a devenit vicecampioană naţională la viteză, pe aceeaşi distanţă.

Cea de-a doua medalie de aur pentru delegaţia brăileană a fost cucerită de atletul Florentin Cristian Nedelcu de la grupa profesoarei Sica Lazăr. Nedelcu a trecut primul linia de sosire la 60 m garduri masculin, o probă în finalele căreia au punctat şase sportivi brăileni. În afară de medaliaţii cu aur, Andra Coman a ocupat locul al 4-lea, iar Adelina Sandu locul al şaselea în concursul feminin respectiv, în timp ce Cristian Straton s-a clasat pe locul al 5-lea şi Mihăiţă Dobrică pe al 6-lea în întrecerea masculină.

Tot medalie de argint a obţinut şi ştafeta feminină, 4X50 m a LPS-ului, în componenţa căreia s-au numărat atletele Mihaela Caracudă, Iulia Baranga, Camelia Lupu, Andreea Georgia Crăciun, în timp ce ştafeta masculină a ocupat poziţia a 5-a.

La primul campionat rezervat copiilor 2 brăilenii au cucerit şi două medalii de bronz, beneficiarii lor fiind Andreea Georgia Crăciun, sportivă pregătită de profesorul Mihail Dumitru şi Matei Tronciu, de la grupa profesoarei Anilena Anton, ambii în proba de 50 m garduri.

"Rezultatele obţinute la naţionalele de copii sunt foarte bune şi sperăm ca să repetăm aceste evoluţii şi la concursul din vară, în aer liber. Toţi profesorii care au însoţit delegaţia brăileană la Bucureşti au avut sportivi pe podium. Viitorul atletismului brăilean este asigurat, acum şi noi trebuie să facem eforturi pentru a le asigura condiţii bune de pregătire acestor copii", a declarat profesorul Nicu Roată.