Primul titlu naţional la senioare pentru Anamaria Ioniţă

Atleta brăileană cu dublă legitimare, CSM Brăila - CSU Piteşti, Anamaria Ioniţă, a cucerit sâmbăta trecută titlul naţional în proba de 100 m garduri cu un nou record personal, 13:47 secunde. La Campionatul Naţional de atletism pentru seniori şi tineret, care a avut loc pe stadionul "Nicolae Dobrin", sportiva brăileană şi-a mai trecut în palmares şi două medalii de argint, la 200 m plat, unde a trecut linia de sosire după 23:93 secunde şi cu ştafeta 4x100 m, de la CSU Piteşti.
"Sunt foarte mulţumită de prestaţia mea la această ediţie a naţionalelor. Am cucerit primul meu titlu naţional la senioare, am mai obţinut o medalie de aur acum cinci ani, când eram în ultimul an de tineret, însă realizarea aceasta este mult mai importantă. A fost o cursă palpitantă, am avut un start bun, iar la final, după un duel acerb cu Nesteriuc, am reuşit să obţin aurul. Şi cursa de 200 de metri a fost disputată, iar locurile de pe podium s-au stabilit pe ultimii 20 de metri", a declarat Anamaria Ioniţă. Atleta a mai luat startul şi la proba de 400 m plat, unde s-a clasat pe poziţia a patra.
La Piteşti, în finala probei de 100 m garduri s-a calificat şi Adelina Sandu, atletă de asemenea cu dublă legitimare, LPS Brăila - CSM Oneşti. Încă junioară II, eleva antrenorului Nicolae Iorga a cucerit medalia de bronz la tineret, iar la senioare s-a clasat pe locul al patrulea. Printre finaliştii acestei ediţii s-au mai regăsit alţi trei atleţi brăileni care, în prezent, sunt legitimaţi la alte cluburi din ţară. Astfel, Adrian Boldeanu, atlet care a concurat pentru Politehnica Iaşi, a cucerit bronzul la seniori şi argintul la tineret, în finala probei de 110 m garduri, iar în aceeaşi cursă, juniorul I, Cristian Nedelcu (Farul Constanţa), a obţinut locul al optulea la seniori şi pe al cincilea, la tineret. După o săritură care a măsurat 12,63 metri, brăileanca legitimată la CSU Galaţi, Raisa Matei, s-a clasat pe poziţia a şasea, la senioare şi pe a patra, la tineret, în finala probei de triplusalt feminin.