Primul succes stagional pentru Viitorul Ianca

* în etapa a 3-a, echipa pregătită de Adrian Baldovin s-a impus cu 2-1 în deplasare, la Unirea Braniștea * Viitorul a urcat pe locul al 8-lea în clasamentul Seriei a II-a a Ligii a III-a

Viitorul Ianca a confirmat creșterea valorică din ultima perioadă și s-a impus cu 2-1, în etapa a 3-a, în deplasare, la Unirea Braniștea, formație care până la această rundă avea 4 puncte dintr-o victorie și un egal.

Ambele combatante au evoluat prudent în prima repriză, astfel că ocaziile de poartă au fost rare. Petrache putea marca pentru echipa din Ianca, însă și formația gazdă putea înscrie, însă la pauză scorul a fost egal, 0-0.

Jocul a fost la fel de echilibrat și în repriza a doua. Cu toate acestea, într-un interval de doar 11 minute, Viitorul a marcat de două ori, După un corner executat de Ciucureanu (min. 58), Marius Coman a făcut inutil plonjonul portarului Ursu și a deschis scorul. Echipa pregătită de Adrian Baldovin a mai dat o lovitură în minutul 69. Echipa vizitatoare a recuperat mingea la mijlocul terenului, Petrache a scăpat singur cu Ursu și a trimis mingea în plasa porții adverse pentru 0-2.

Până la finalul întâlnirii, Unirea Braniștea a atacat careul celor din Ianca însă nu a reușit decât să reducă din diferență. Echipa gazdă a marcat prin Gîță, în minutul 72.

Ambele combatante au evoluat cu garda jos pe finalul meciului. Unirea Braniștea a irosit câteva situații de poartă prin Manea și  Năpîrlică, însă ocazia cea mai mare a avut-o Viitorul, prin Șoptică, acesta fiind singur cu portarul Ursu.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Moroianu, Comșa, Păvălache –  Postolea (min. 77: Chihaia), Cozman (min. 46: Ursu, min. 86: Ciochină), Chivu - Petrache (min. 86: Cheleș), M. Coman (min. 77: Șoptică), Ciucureanu.