Primul succes din retur

Spre deosebire de primele jocuri in care au evoluat relativ bine si-au creat multe ocazii, dar au pierdut, marti, in etapa a treia, prima intermediara din sezonul de primavara, CF Braila nu a avut o evolutie stralucita, obtinind insa o victorie la scor.
A fost un meci plictisitor, de uzura, in care s-a jucat mai mult la mijlocul terenului si cu multe, foarte multe greseli individuale de fiecare parte. In aceste conditii, in prima repriza mingea rareori a ajuns in cele doua careuri, iar portarii au somat. Vasile Darie a gindit o partitura, dar in minutul 6, Necoara s-a accidentat si in locul lui a intrat Alex Neta, mutare inspirata a tehnicianului brailean, pentru ca jucatorul nou introdus si-a plimbat adversarii pe tot terenul si a contribuit la golul al doilea.
Practic, in primul act, demne de consemnat au fost doar patru faze.
A fost mai intii sutul lui Bosoi si interventia inspirata a portarului Dascalescu, apoi actiunea din minutul 23 a lui Rotaru, oprita prin fault de unul dintre aparatorii moldoveni in urma careia, centralul Sebastian Stoianov a acordat penalty si Daniel Plesa a deschis scorul.
Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, Toporas a avut golul egalizator in virful bocancului, numai ca atacantul oaspetilor a sutat cu piciorul neinspirat si mingea a ajuns doar in plasa laterala. Acelasi jucator a avut o interventie salutara in propriul careu, cind l-a blocat pe Rotaru.
Primul act s-a incheiat cu un sut al lui Dumitru prins in doi timpi de Mitrea.

Gazdele au mai punctat de doua ori

In partea a doua, Vulpe i-a incercat vigilenta lui Mitrea cu un sut din afara careului, iar citeva minute mai tirziu si Coman si-a verificat tirul fara insa sa-l deranjeze pe portarul advers. In acest meci Cosmin Dobre a fost integralist, insa fostul golgeter al Viitorului Insuratei fie ca nu s-a acomodat cu atmosfera de la CF Braila, fie ca bagajul lui tehnic este foarte redus, pentru ca pe tot parcursul meciului a fost in contratimp cu toate actiunile colegilor sai.
In minutul 55 Neta a sutat din intoarcere, insa Dascalescu a parat mingea, pentru ca sapte minute mai tirziu sa se restabileasca egalitatea in urma unui autogol al lui Rotaru.
Egalitatea s-a mentinut doar cinci minute, pentru ca gazdele au fortat desprinderea si au reusit-o. Plesa a centrat pe coltul scurt, Neta a deviat mingea pe spate, iar Bosoi a trimis-o in plasa portii lui Dascalescu, 2-1.
Antrenorii gazdelor au mai facut o mutare ce avea sa se dovedeasca inspirata, in aceasta repriza si noul intrat, Mindroasa, a marcat cel de-al treilea gol al gazdelor si a rezolvat astfel ecuatia invingatoarei.
In urma acestui succes, CF Braila ramine pe locul al 14-lea si are trei puncte avans fata de principalele contracandidate la evitarea retrogradarii, Raraul cimpulung Moldovenesc si Bujorii Tg. Bujor.

CF Braila: Mitrea - Bosoi, Calin, Stanciulescu, Necoara (min. 6: Neta: min. 80: Mindroasa) - Pascu, Plesa (min. 89: Costache), Balaban, Rotaru - Coman (min. 75: Lupu), Dobre.