Primul punct în deplasare obţinut de Sportul Chiscani

echipa antrenată de Georgel Pascu a remizat, 1-1, în etapa a 4-a, la Olimpia Rm. Sărat • Georgian Pârlog a marcat primul gol pentru Sportul în Liga a III-a

Sportul Chiscani a reuşit în etapa a 4-a, la Râmnicu Sărat, să recupereze unul dintre punctele pierdute pe teren propriu în partida cu Olimpic Cetate Râşnov şi a urcat pe locul al nouălea în clasamentul Seriei întâi. Echipa din Chiscani a jucat pragmatic în această deplasare, s-a apărat foarte bine, iar pe contraatac şi-a creat trei situaţii de poartă, toate irosite în ordine de Chiriac, Huţu şi Vali Durbacă. Olimpia Rm. Sărat a fost echipa care a pasat mai mult şi în repriza a doua, însă acţiunile gazdelor au fost stopate de formaţia vizitatoare înainte ca ele să devină periculoase pentru portarul Tudor. În minutul 78, pe contraatac, Olimpia a reuşit să deschidă scorul prin Drăghici, însă bucuria gazdelor a durat doar cinci minute pentru că Georgian Pârlog a restabilit egalitatea după o acţiune a lui Gigel Costache şi o centrare perfectă a lui Ionuţ Smeu. Sportul Chiscani ar fi putut da lovitura pe finalul partidei şi să plece cu toate punctele, însă Huţu nu s-a descurcat în situaţie de unu la unu cu portarul gazdelor. De altfel şi Olimpia ar fi putut obţine victoria la ultima fază a partidei.

Ne-am deplasat la Râmnicu Sărat cu dorinţa de a nu pierde partida şi am reuşit să ne atingem obiectivul. Rezultatul este echitabil, Olimpia a fost echipa care a dominat teritorial şi a avut o posesie superioară a mingei. Noi ne-am apărat şi am încercat să surprindem pe contraatac. Puteam câştiga dacă Huţu marca pe finalul partidei, dar ne-a trecut glonţul pe la ureche la ultima fază. Am început să ne acomodăm cu acest eşalon, treptat sper să urcăm spre mijlocul clasamentului”, a declarat antrenorul Georgel Pascu.

Sportul Chiscani: Tudor - C. Boariu, Ioniţă, Pârlog, Zărnescu - Chihaia (min. 68: Ştefan) - Chiriac (min. 85: Gaşpar), Costache (min. 60: Dobrin), Bogoş (min. 75: Smeu), Huţu - V. Durbacă.