Prima victorie pentru Sportul Chiscani în mandatul lui Daniel Pleșa

* Sportul a învins-o cu 1-0 pe CSM Rm. Sărat într-o partidă de verificare * Izvoranu a marcat golul victoriei

Sportul Chiscani a câștigat cu 1-0 meciul cu CSM Rm. Sărat, aceasta fiind prima victorie în mandatul lui Daniel Pleșa. Amicalul a fost echilibrat, cu multe ocazii de o parte și de alta.

Sportul Chiscani a avut două ocazii în primul sfert de oră. Mohoriță (min. 5) din 6 metri nu l-a putut învinge pe portarul Toader, iar Potor (min. 11) a șutat din lovitură liberă însă Toader a boxat mingea care se îndrepta spre vinclu. Formația pregătită de Daniel Pleșa a continuat să atace și, în minutul 22, după o acțiune prelungită, Izvoranu a șutat de la 20 de metri, iar Sportul a trecut în avantaj. Izvoranu putea realiza “dubla” în minutul 28, însă portarul echipei vizitatoare a avut o intervenție sigură. CSM Rm. Sărat a fost periculoasă în atac, pentru prima dată în minutul 29, când Ioniță a șutat de la 35 de metri iar Olaru s-a întins serios să scoată mingea de la vinclu. Finalul de repriză a aparținut CSM-ului însă Socol (min. 33) a țintit transversala și tot el, două minute mai târziu, l-a driblat pe Tunea, dar a trimis mingea în plasa laterală.

CSM Rm. Sărat a avut prima ocazie a părții secunde însă din nou Tunea a reușit să evite golul. Sportul putea să-și dubleze avantajul în minutul 62, când Mădălin Pascu a centrat din lovitură liberă de la centrul terenului, iar Stroe, din 8 metri, a trimis mingea razant cu transversala. În minutul 87, Iacob a șutat pe spațiul porții însă nu a marcat iar amicalul s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru Sportul Chiscani.

“Mi-a plăcut atitudinea jucătorilor noștri în teren, iar această victorie poate reprezenta un declic. Să aibă mai multă încredere în ei, pentru că la acest meci, cu o adversară puternică, au demonstrat că pot juca la un nivel ridicat”, ne-a declarat antrenorul Daniel Pleșa.

Sportul Chiscani: Olaru (min. 35: Tunea, min 70: Cucu, min. 80: Ghițun) – Iancu (min. 46: M. Pascu), Sloată, Sima, Tarozzi (min. 46: Dănăilă) - Mohoriță (min. 70: G. Ioniță), Iacob, Potor (min. 46: Scarlat), Chiriac (min. 55: Stroe) – Petrescu (min. 55: Ivan), Izvoranu (min. 55: Cozman).