Prima victorie pentru Sport Plus în Divizia A2

* voleibalistele brăilene au învins cu 3-0, pe seturi 25-15, 25-22, 25-20, pe CSM Focșani

Sport Plus Brăila a obținut sâmbăta trecută prima victorie din campionatul Diviziei A2, seria Est, un succes clar, cu 3-0, în partida cu  CSM Focșani.

Condusă cu 3-0 în debutul primului set, echipa pregătită de Neculai Harabagiu a agalat, apoi s-a distanțat la 11-8. Voleibalistele brăilene au jucat apoi foarte bine, s-au distanțat la 16-11 și au câștigat setul la o diferență de 10 puncte, 25-15.

În setul secund, echilibrul s-a menținut mult timp pe tabelă. CSM Focșani a fost echipa care a condus în prima jumătate a setului, 8-6, 14-11, însă revirimentul a venit rapid. Sport Plus a egalat la 15-15, după care brăilencele s-au distanțat la cinci puncte, 22-17. Finalul de set a fost unul nerecomandat cardiacilor. Focșaniul a reușit să revină la conducere 22-21, însă brăilencele au gestionat foarte bine ultimele schimburi de mingi și s-au impus cu 25-22.

Setul al treilea a fost la discreția echipei gazdă. A fost un moment psihologic la jumătatea acestui set, când CSM-ul a egalat la 15-15, dar coordonate foarte bine de pe margine de Neculai Harabagiu, Sport Plus Brăila s-a impus cu 25-20.

Formația brăileană a bifat primul succes în acest eșalon, unul de moral în vederea următoarelor partide.

Sport Plus: Nadia Staicu, Melania Duțu , Alexandra Laurici, Maria Belu, Alesia Cristea, Elena Nedelcu, Alegria Rusoiu, Cătălina Mărgărit, Andra Baciu, Roberta Răfoi, Andreea Seniuc.