Prima victorie în Eurocup pentru CSU Asesoft

Campioana României la baschet masculin, CSU Asesoft Ploieşti, a reuşit prima sa victorie în faza Last 32 a competiţiei Eurocup, 92-87 (22-21, 25-20, 20-21, 25-25) cu formaţia spaniolă Valencia Basket, în deplasare, într-un meci din Grupa N.
Meciul a fost echilibrat de la început până în ultimele momente, dar ploieştenii au fost mai inspiraţi pe final, obţinând prima lor victorie în această fază în care joacă în premieră, după eşecuri în cele două meciuri de până acum, potrivit agerpres.ro.
CSU a condus în primul sfert cu 7-2 (min. 3) şi 10-6 (4), dar ibericii au răsturnat situaţia, 15-12 (8), însă la finalul celor zece minute oaspeţii aveau un punct în plus pe tabelă, 22-21. Echipa antrenată de Vladimir Arnautovic a reuşit să se desprindă la şase puncte în sfertul al doilea, 33-27 (14), iar la jumătatea confruntării avea 47-41.
Opt puncte a fost diferenţa maximă în favoarea ploieştenilor, 49-41 (21), care s-au menţinut la cârma meciului, iar înainte de ultimul sfert avea avans de cinci puncte, 67-62. CSU a avut din nou opt puncte, 72-64 (32), dar apoi gazdele au început să recupereze pas cu pas, iar în minutul 36 au egalat, 77-77. Asesoft a avut din nou avantaj, dar cu un minut şi 45 secunde înainte de final era din nou egalitate, 85-85, numai că până la ultima sirenă gazde au reuşit doar două puncte, iar CSU şapte, câştigând cu 92-87.
Tripleta formată din Runkauskas - Hayes şi Mohammed a fost cea care a împins campioana României spre victorie.

Echipele şi marcatorii

Fără Dee Brown, plecat în Bulgaria, şi fără Dragan Labovic, la CSU au evoluat Christopher Cooper 5 puncte, 5 recuperări, Jonte Flowers 7 p, 5 rec, 4 pase decisive, Jarvis Hayes 19 p, 7 rec, 1 pd, Gerald Lee 12 p, 6 rec, 2 pd, Alhaji Mohammed 20 p, 4 rec, 7 pd, Michalis Pelekanos 7 p, 3 rec, Marius Runkauskas 22 p, 2 rec, 2 pd, Levente Szijarto 2 rec, 1 pd. Antrenor: Vladimir Arnautovic.
Pentru Valencia au jucat: Pablo Aguilar 2 rec, Bojan Dubljevic 17 p, 5 rec, 3 pd, Luke Harangody 10 p, 6 rec, 2 pd, Kresimir Loncar 19 p, 3 rec, 1 pd, Vladimir Lucic 15 p, 9 rec, 2 pd, Rafa Martinez 4 p, 1 rec, 1 pd, Nemanja Nedovic 3 p, 1 rec, 5 pd, Pau Ribas 4 p, 1 rec, 4 pd, Romain Sato 6 p, 3 rec, 1 pd, Guillem Vives 9 p, 3 rec, 4 pd.
În celălalt meci al grupei, Lokomotiv Kuban Krasnodar (Rusia) a dispus cu 66-57 de SLUC Nancy, în Hexagon. În clasament, pe primul loc este Lokomotiv Kuban Krasnodar, cu 6 puncte, urmată de Valencia Basket, 4 p (^14), SLUC Nancy, 4 p (-23), Asesoft, 4 p (-38). Formaţia prahoveană va juca următorul meci tot cu Valencia, în Sala Olimpia, pe 28 ianuarie.