Prima clasată, AFC Hărman, a câştigat cu 2-1 la Sportul Chiscani

un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil echipa gazdă a fost urmărită de ghinion în acest joc • din minutul 75, formaţia gazdă a evoluat cu doi jucători mai puţin • chiar şi aşa, Sportul Chiscani a fost la un pas de o mare surpriză

Urmărită de ghinion, dar şi cu doi jucători mai puţin, Zărnescu (min. 55) şi Claudiu Boariu (min. 75) fiind eliminaţi, Sportul Chiscani a pierdut cu 2-1 partida disputată sâmbăta trecută cu AFC Hărman, formaţie care a avut în componenţă şase jucători care au evoluat în prima ligă. Cu toate că a evoluat cu doi jucători mai puţin în ultimul sfert de oră, fotbaliştii pregătiţi de Georgel Pascu ar fi putut şi chiar ar fi meritat un rezultat de egalitate, asta ţinând cont de faptul că în mare parte din repriza a doua echipa gazdă nu i-a mai permis adversarei să iasă din propria jumătate de teren. În primul sfert de oră, Sportul Chiscani a fost nevoită să facă deja două schimbări, Costache şi Bălan suferind accidentări destul de grave. Prima ocazie a partidei a aparţinut echipei vizitatoare, însă Tudor (min. 7) a avut un reflex salvator la şutul lui Alupoaiei. Replica gazdelor a venit trei minute mai târziu şi a fost rândul portarului Potcoavă să se remarce la şutul lui Ndigwe. Până la pauză, s-a jucat pe contre. Gazdele au combinat mai mult în jumătatea adversă de teren, AFC Hărman a folosit cartea contraatacului, însă Huţu, Mirescu sau Techiu nu au reuşit să-l învingă pe portarul advers. Cei care au marcat în prima parte a partidei au fost oaspeţii, prin Silviu Stanciu. Acesta a intrat în careul gazdelor, a profitat de marcajul lejer făcut de Cireaşă, apoi a şutat violent, Tudor a atins mingea însă nu a avut forţa necesară să o devieze peste transversală.

Repriza a doua a început cu o dublă ratare a oaspeţilor şi totodată cu două intervenţii salutare ale lui Tudor şi Boariu, care, prin plasamentul lor foarte bun, nu au permis majorarea scorului. Din minutul 50, s-a jucat numai într-un singur sens, către poarta apărată de Potcoavă. Cu toate că Zărnescu a fost eliminat direct cu cartonaş roşu, cu un jucător mai puţin Sportul Chiscani a reuşit să egaleze după o acţiune spectaculoasă. Techiu a intrat în careul oaspeţilor şi a încercat să-l surprindă cu un şut la colţul scurt pe portarul advers, acesta a deviat mingea în faţa porţii, iar Mirescu (min. 49) a trimis-o în plasă. La faza imediat următoare, după o acţiune personală de 40 de metri, Huţu a intrat în careu şi a căzut dar în loc de penalty a primit cartonaşul galben pentru simulare. Oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă, Mugurel Buga a făcut inutilă intervenţia lui Tudor şi AFC Hărman a trecut iar în avantaj. Claudiu Boariu a văzut cel de-al doilea cartonaş galbe şi, din minutul 75, Sportul Chiscani a avut doi jucători mai puţin în teren. Cu toate acestea, echipa gazdă a asaltat careul advers însă nu a reuşit să mai înscrie golul egalizator. Cea mai mare ocazie din finalul jocului a fost creată de Mirescu, acesta a centrat în careu, mingea a trecut la un metru de linia porţii însă acolo nu era niciun coechipier şi astfel AFC Hărman s-a impus cu 2-1 la Chiscani.

Sportul Chiscani: Tudor – Gaşpar, Bălan (min. 14: Techiu), C. Boariu, Zărnescu – Mirescu, Ndigwe (min. 84: Bordei), Costache (min. 4: Cireaşă), Huţu – Chiriac (min. 46: Graur), Mucuţă.

AFC Hărman: Potcoavă - Stanciu, Forika, Ioniţă, Panfile (min. 76: Neagoie)  – Leonte, Stângă, Moraru (min. 92: Moraru), Alupoaie (min. 62: Boriceanu) – Popa (min. 84: Morcov), Buga.