Prima înfrângere pe teren propriu în retur

Prima ocazie a gazdelor a venit foarte repede, în minutul 4, când Lupu, lansat pe stânga de Chipciu, a centrat în faţa porţii, însă acolo se afla numai juniorul Ilie şi acesta nu a ajuns mingea. Neşansa a făcut ca şi în minutul 9, într-o poziţie foarte bună de şut să fie celălălt junior, Iosofache, dar nici el nu a avut o execuţie bună şi mingea a trecut la mare distanţă de poarta lui Mogoş.

Abia după primul sfert de oră oaspeţii au trimis primul şut pe spaţiul porţii prin Şicu, însă Mitrea a fost la post.
Prima mare ocazie a primei reprize a fost irosită de brăileni prin Olenic. În minutul 17, fundaşul central al gazdelor a primit mingea cadou de la portarul Mogoş, dar a şutat în bară şi unul dintre fundaşii oaspeţilor a înlăturat apoi definitiv pericolul.

Un minut s-a mai scurs apoi până la deschiderea scorului. Formaţia vizitatoare a declanşat un contraatac rapid, care a surprins pe picior greşit defensiva brăileană, Tigoianu a trecut de Mitrea însă în momentul şutului a fost faultat de Ilie şi centralul Florin Ghimbăşan a arătat punctul cu var, iar Pitu a stabilit scorul primei reprize.

Putea fi chiar 0-2, la faza imediat următoare numai că de această dată Mitrea a avut o intervenţie foarte bună şi a blocat mingea de la picioarele lui Pitu, dar şi 1-1 în minutul 35, dacă Bosoi, excelent lansat de Chipciu, nu ar fi ratat dintr-o situaţie foarte bună. Până la pauză Pânzaru şi-a trecut şi el numele pe lista ratărilor, dar lumea din tribune încă mai spera într-o răsturnare de scor în partea a doua a meciului.

Vedetele echipei Stejaru au făcut legea în teren

Prima repriză a aparţinut gazdelor, cea de a doua a fost însă la discreţia oaspeţilor, care au predat o lecţie a cărei temă a fost contraatacul.

Dacă la construcţie a avut câteva reuşite pe post de atacant, Chipciu a fost la fel de ridicol ca şi ceilalţi colegi ai lui, pentru că niciodată nu a ales soluţia cea mai bună. Prima gafă a făcut-o exact la două minute de la reluare, când a mai încercat un dribling în plus şi Petre a trimis mingea în corner.

Mult mai pragmatici, oaspeţii au tras primul semnal de alarmă în minutul 49, când pe contraatac Luca a centrat de pe stânga, iar Şicu, din interiorul careului mic, a reluat pe lângă ţintă, iar două minute mai târziu a fost rândul celui care a centrat să rateze majorarea scorului.

Stejaru a încheiat conturile definitiv în minutul 53, moment al partidei în care Tigoianu a făcut o cursă de 40 m pe partea stângă, a centrat perfect într-un careu rarefiat de apărători brăileni, iar Purică a îndeplinit o simplă formalitate.
Gazdele au mai avut câteva momente bune, însă nici noul intrat în tabăra lor, Mândroasa nu a dat semne că ar avea mai multă inspiraţie. Mândroasa (min. 68) a pivotat în careul advers, dar a şutat foarte slab, exact în braţele lui Mogoş, iar în minutul 77 a lobat mingea peste portarul oaspeţilor dar nu a mai putut sprinta apoi ca să o trimită în plasă şi Petre a lămurit situaţia.

Scorul final, 0-3 a fost stabilit de Purică după o centrare a lui Mihălcescu.

În ultimele cinci minute, Chipciu a mai irosit două situaţii de a marca măcar golul de onoare, de fiecare dată alegând soluţii improprii în situaţie de unu la unu cu portarul oaspeţilor şi aşa CF Brăila a înregistrat prima înfrângere din retur.

CF Brăila: Mitrea - Bosoi, Olenic, V. Nicolae, Necoară (min. 71: M. Coman) - Ilie, Pânzaru, Stănciulescu, Iosofache - Lupu (min. 59: Mândroasa), Chipciu.