Pressing a invins la Ciresu si a realizat surpriza turului

Penultima etapa a turului Ligii a IV-a a detonat si cea mai mare bomba a sezonului de toamna, "lanterna" Pressing a obtinut primul succes si nu oriunde, ci pe terenul uneia dintre echipele care vor sa promoveze, Avintul Ciresu.
Elevii lui Nicu Anghel, majoritatea juniori, au condus cu 2-1 la pauza in urma golurilor marcate de Ioanitescu min. 12 si Andries min. 24, respectiv Iulian Ion pentru gazde, iar in repriza a doua, una foarte echilibrata, fiecare formatie a inscris de cite doua ori, Avintul prin Barus si Tanase, oaspetii prin Lepadatu si Ioanitescu.
Pressing obtine primul succes din actualul sezon, insa ramine in continuare pe ultimul loc in clasament, avind doar patru puncte.
Un succes foarte important l-a realizat Viitorul Ianca la Galbenu.
Oaspetii au deschis scorul in minutul 34, in urma reusitei lui Enache, iar in partea secunda, una in care gazdele au jucat extrem de dur, oaspetii au mai perforat inca de doua ori poarta formatiei din Galbenu prin Dima si Grozea, astfel ca Viitorul Ianca revine pe locul intii, cu toate ca are un meci mai putin disputat, pentru ca CF Braila II a pierdut la CSO Ianca.
Cea de-a treia victorie in deplasare i-a apartinut Avintului Chiscani, care s-a impus cu 1-0 in fata echipei Victoria Traian. Unicul gol al invingatorilor a fost inscris de Bogdan in minutul 7.

CSO Ianca a schimbat liderul

Echipa lui Mircea Mircescu, CSO Ianca, a pus capat seriei de victorii ale satelitului CF Braila. Ionel Gatiu a deschis scorul inca din primul minut al meciului si cu toate ca jocul a fost echilibrat, cu multe ocazii de o parte si de alta, nici una dintre combatante nu a mai reusit sa marcheze pina la pauza.
La jumatatea reprizei secunde Negulescu a restabilit egalitatea si oaspetii au inceput sa spere ca pot obtine un rezultat bun, numai ca elevii lui Tudorel Cotiga s-au bucurat doar doua minute. Gazdele s-au desprins din nou la un gol, dupa reusita lui Bardas (min. 63) iar dupa alte zece minute, Baciru a stabilit scorul final al intilnirii, 3-1, pentru CSO Ianca.
La un pas de a realiza o mare surpriza a fost CS Faurei in deplasarea de la Viziru. Oaspetii au condus cu 2-0, dupa golurile marcate de Moise (min.27) si Margarit (min. 61) insa in repriza a doua, intr-un interval de doar un sfert de ora, Iacob a realizat un hat trick si Tractorul s-a impus la limita cu 3-2.
Si Recolta Tufesti si-a valorificat avantajul terenului propriu, 1-0 cu Viitorul II Insuratei, unicul gol al meciului fiind marcat de Basno in minutul 35.
Singura partida care s-a incheiat la egalitate, 0-0, a fost cea de la Dedulesti, unde s-au intilnit doua dintre formatiile aflate in subsolul clasamentului, Victoria Dedulesti si Vointa Gaiseanca.

Tricolorul Lanurile a stat.
In aceasta grupa lidera este CF Braila III cu 20 de puncte, iar pe urmatoarele doua locuri se afla Unirea Tricolor Scortaru Vechi 18 puncte si Victoria Cazasu 17 puncte.

Sporting Silistea - Siretul Vadeni 0-3
Podiumul este ocupat in ordine de Siretul Vadeni 28 puncte, Pandurii Tudor Vladimirescu 25 puncte si Steaua Perisoru 23 puncte.