Pressing, egala echipei a doua a clubului CF Brăila

Surpriza rundei a furnizat-o cea mai tânără formaţie din Liga a IV-a, Pressing, care a remizat cu mult mai experimentata CF Brăila II, după de a condus în minutul 60 cu 4-1. Gazdele au marcat de trei ori în prima repriză, prin Marin (min. 11, 44) şi Şoarece (min. 13), însă la pauză, aveau un avans de doar două goluri pentru că şi satelitul CF-ului a înscris un gol prin Merloi. Şoarece a restabilit decalajul de trei goluri în favoarea jucătorilor de la Pressing numai că, în ultima parte a reprizei a doua, Merloi a reuşit o dublă, antrenorul jucător, Nicu Rotaru şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor astfel că partida s-a încheiat la egalitate, 4-4.

Un alt rezultat surprinzător a fost cel de la Traian, unde teoretic Avântul Cireşu pleca cu prima şansă. Conduse la pauză cu 1-0 graţie reuşitei lui Ionel Gatiu gazdele au reuşit o repriză a doua foarte bună şi au înscris de cinci ori. Buzea (min. 50) a restabilit egalitatea după care, Ionuţ Caţaros a adus gazdele în avantaj, iar în minutul 68, Ghiorghiţă a marcat pentru 3-1. Caţaros şi Dragomir au mai înscris până la finalul partidei şi astfel Victoria Traian începe să spere din nou că va ajunge la turneul play-off.

Recolta Tufeşti îşi continuă seria succeselor, 2-1, în deplasarea de la Chiscani şi se anunţă de pe acum a fi principala candidată la promovare în sezonul următor. Toate cele trei goluri ale întâlnirii au fost marcate de oaspeţi, Gologan şi Ghioca au înscris pentru Recolta Tufeşti, golul gazdelor fiind un autogol, semnat de Stoican.

Lidera a realizat scorul returului, 12-0 în partida cu Tractorul Viziru, cel mai prolific jucător al gazdelor fiind Dima autor al unui hat trick.

După această rundă primele patru poziţii sint deţinute în ordine de Viitorul Ianca 50 puncte, Avântul Cireşu 40 puncte, CF Brăila II 37 puncte şi Victoria Traian 34 puncte. Şanse de a prinde turneul play off mai au Avântul Chiscani şi Recolta Tufeşti grupări care au în acest moment 33 şi respectiv 32 de puncte.