Premieră în cariera Irinei Begu

A 42-a jucătoare de tenis a lumii, Irina-Camelia Begu, a accesat ieri în turul al treilea la Australian Open, după un nou meci de excepţie, în faţa cehoaicei Katerina Siniakova (poziţia 81 WTA), încheiat cu scorul de 7-5, 6-4, la capătul unei partide de două ore şi trei minute.
Bucureşteanca de 24 de ani, care în primul tur a reuşit un joc de senzaţie în faţa nemţoaicei Angelique Kerber, şi-a asigurat astfel 130 de puncte şi 97.500 de dolari australieni.
În ciuda unui debut echilibrat de meci, Siniakova a dus scorul la 3-0 în primul set (a reuşit un break la 1-0), în urma unor game-uri foarte lungi. Românca a reuşit apoi să câştige 5 game-uri consecutive, după ce a izbutit două break-uri la scorul de 1-3 (din a cincea şansă, deşi a condus cu 40-0) şi 3-3 (din a treia şansă, după ce a avut 40-15). Irina Begu şi-a pierdut serviciul la scorul de 5-4, a izbutit însă un contrabreak şi a "închis setul" fără emoţii deosebite, potrivit tvr.ro.
Setul al doilea a început cu un break reuşit de româncă, performanţă repetată şi la scorul de 3-1. Partida a continuat cu 3 break-uri consecutive, însă bucureşteanca a obţinut calificarea graţie ultimei mingi de meci avute, după ce a condus cu 40-0.
Cehoaica, învingătoare în prima rundă în faţa rusoaicei Elena Vesnina (poziţia 65 mondială), scor 6-2, 7-5, a învins-o pe româncă la începutul anului, la Shenzen, în primul tur (6-7(5), 6-4, 6-1).

Va juca cu numărul 109 mondial

Pentru un loc în optimile de finală, românca se va duela cu nemţoaica de 19 de ani Carina Witthoeft (locul 104 în lume), pe care a învins-o în 2013 la Bad Gestein cu un dublu 6-3. Sportiva originară din Hamburg, care nu a trecut, în acest an, de primul tur al calificărilor de la Shenzen şi Hobart, le-a eliminat până acum pe spaniola Carla Suarez Navarro (locul 17 WTA), scor 6-3, 6-1, şi pe americanca Christina McHale (poziţia 54 mondială), scor 6-3, 6-0.
Irina-Camelia Begu se află pentru a cincea oară la Australian Open, însă a reuşit în premieră accesul în turul al treilea la Grand Slamului de la Melbourne. Până acum, cea mai bună performanţă fusese turul secund, în 2013, după o victorie în faţa olandezei Arantxa Rus (6-4, 6-2), şi un eşec fără drept de apel în faţa polonezei Agnieszka Radwanska (3-6, 3-6).
Irina Begu are în palmares un trofeu WTA (la Taşkent, în 2012) şi alte trei finale jucate (în 2011 la Marbella şi la Budapesta şi în 2014 la Moscova). La dublu, a câştigat 4 turnee din 6 finale disputate. Succesele s-au înregistrat în 2012 la Hobart (alături de Monica Niculescu), în 2013 la s-Hertogenbosch (cu Medina Garrigues) şi în 2014 la Rio de Janeiro şi Seul (cu Lara Arruabarrena).

Şi Halep a ajuns în turul III

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-2, 6-2, pe australianca Jarmila Gajdosova, locul 62 WTA, şi s-a calificat în turul 3 al Australian Open, primul Grand Slam al anului.
Cu o evoluţie foarte bună, cu un serviciu precis, reuşind şapte aşi, sportiva română s-a impus în meciul disputat pe Rod Laver Arena, de la ora locală 23.40, o întâlnire care a durat 67 de minute.
Pentru calificarea în turul trei la Australian Open, Halep va primi 130 de puncte WTA şi un cec în valoare de 97.500 de dolari australieni (80.000 de dolari americani).
În faza următoare a competiţiei de la Melbourne, Halep o va întâlni pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, care a învins-o în manşa secundă, cu scorul de 7-6 (3), 7-6 (6), pe sportiva franceză Kristina Mladenovic, locul 71 WTA.
Accidentată mai multe luni anul trecut, Mattek-Sands, fostă numărul 30 WTA în iulie 2011, este pe tabloul principal de simplu al Australian Open datorită "clasamentului protejat".
Bethanie Mattek-Sands, 29 de ani, a făcut în trecut echipă cu Horia Tecău la dublu mixt. În 2012, ei au câştigat Australian Open.
La ediţia precedentă a turneului australian, Simona Halep a atins faza sferturilor de finală.

Florin Mergea merge mai departe

Pe de altă parte, favoriţii numărul 14 ai turneului de dublu de la Australian Open, Florin Mergea şi britanicul Dominic Inglot, s-au calificat în turul secund al competiţiei, după un meci fără istoric în faţa reprezentanţilor gazdelor, Matthew Ebden şi Matt Reid, scor 6-2, 6-2, la capătul unei partide de o oră şi 9 minute.
Învingătorii, primii calificaţi în această fază, şi-au asigurat astfel 14.800 de dolari australieni.
Florin Mergea a mai participat o singură dată la Grand Slamul de la Melbourne, anul trecut, alături de austriacul Olivier Marach. Aceştia au fost eliminaţi în runda a doua de spaniolii Pablo Carreno Busta şi Guillermo Garcia-Lopez, scor 6-7(3), 3-6.
De partea cealaltă, londonezul de 28 de ani se află la a treia participare la Australian Open, iar până acum a jucat doar alături de filipinezul Treat Huey: în 2013, cei doi au fost învinşi în prima rundă de perechea Horia Tecău / Max Mîrnîi, iar anul trecut au fost eliminaţi în "sferturi" de echipa formată din Eric Butorac (SUA) / Raven Klaasen (Africa de Sud).