Polițiștii sunt buni și la înot, nu doar la dat amenzi

* cinci lucrători ai IPJ Brăila au obținut locuri fruntașe la competiția de înot organizată de Centrul Cultural al MAI * aceștia s-au întrecut pentru un loc pe podium cu peste 70 de sportivi înotători din structurile ministerului, din întreaga țară

Cinci polițiști brăileni au făcut valuri, și la propriu și la figurat, la finala Campionatului de Înot al Ministerului Afacerilor Interne, care s-a desfășurat în perioada 3-6 iulie 2018, la Târgoviște. Lucrătorii Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Brăila s-au întrecut, în apă, cu peste 70 de sportivi înotători din structurile MAI din întreaga țară. Concursul s-a desfășurat pe categorii: masculin până în 35 de ani, 35-45 de ani, peste 45 de ani, feminin și ștafetă.

Polițiștii brăileni au obținut, ca-n fiecare an, rezultate onorabile. Inspector principal de poliție Belciugan Angelo a demonstrat că a fost cel mai bun la proba 100 metri liber masculin, la categoria de vârstă până în 35 de ani, și a urcat pe locul I al podiumului. Subcomisar de poliție Simion Andreea a obținut locul IV la proba 100 metri bras feminin, la categoria de vârstă până în 35 de ani. Locul II la proba 100 metri bras, la categoria 35-45 de ani, a fost ocupat de agent șef Simion Marian, iar agent șef Vizireanu Victor a urcat pe locul al III-lea al podiumului la proba 200 metri liber. Nu în ultimul rând, agent șef principal Costea Jan a ocupat locul al V-lea la 200 metri liber.

De asemenea, pe locul I la categoria 4x50 metri ștafetă masculin s-a clasat echipa Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR 1), echipă din care a făcut parte și inspector principal Belciugan Angelo din cadrul IPJ Brăila.

La finalul concursului, câștigătorii au fost felicitați de organizatori și au primit din partea acestora diplome și medalii. Competiția a fost organizată de Centrul Cultural al MAI.