Phoenix a invins pe United si ramine in plasa liderei

In etapa a doua a returului Ligii a III-a la fotbal in sala s-au disputat doar doua partide, cea de-a treia fiind aminata pentru luna viitoare.
Ocupanta locului secund in clasament, Phoenix, a invins-o pe United cu 6-4 in primul meci al rundei, dupa ce la pauza scorul a fost egal, 1-1. Phoenix a deschis scorul in minutul 6 prin Virgil Codrea, insa dupa alte sase minute, gazdele au reusit sa restabileasca egalitatea in urma golului marcat de Dorian Sandulescu. Phoenix a trecut din nou in avantaj, dupa reusita lui Mares, dupa care a urmat o perioada excelenta a gazdelor, respectiv intr-un interval de doar doua minute au intors rezultatul in favoarea lor. Nita a restabilit egalitatea, iar dubla lui Daniel Barus aducea mari sperante la victorie, in tabara formatiei United. La adapostul celor doua goluri avantaj gazdele au lasat garda jos si Phoenix a marcat de patru ori la rind, prin Moldoveanu (min. 30), Mares (min. 35) si Craciun (min. 36, 39) si a obtinut un succes in urma caruia si-a consolidat locul secund in clasament.
In cel de-al doilea meci, penultima clasata, Real, a invins-o la scor pe ocupanta locului al treilea, Monolit.
Real a condus la pauza cu 3-0, in urma golurilor marcate de Cristea (min. 2, 8) si Bigu si repriza secunda parea ca va fi tot la discretia sa. Numai ca la pauza Monolit si-a revenit si a dat o replica buna adversarei sale, dar pentru ca s-a jucat cu ocaziile, nu a putut sa intoarca rezultatul. Oricum, victoria echipei Real a fost una meritata pentru ca si in repriza a doua gazdele au avut o prestatie la fel de sigura ca in prima parte.
Pentru invingatori au mai inscris Cristea, Bigu de doua ori si Moise, iar pentru invinsi Dobritoiu, Banciu si Catalin Vlad.