Petrolul, invinsa de outsidera Avintul Ciresu

Cu toate ca prin prisma rezultatelor din retur Petrolul parea una dintre candidatele la locul intii, etapa a treia a returului a scos in evidenta lipsa de continuitate a gazarilor, care au pierdut lamentabil pe terenul uneia dintre codasele clasamentului, Avintul Ciresu.
Enache (min. 5), Mihai Popa (min. 13, 51), Toma (min. 71) si S. Butiseaca (min. 71) au semnat golurile victoriei gazdelor si astfel Avintul Ciresu a curmat visele de marire ale Petrolului, formatie care a reusit sa inscrie o singura data, in minutul 84, prin Spirea.
Un alt rezultat de proportii s-a inregistrat la Gaiseanca, acolo unde Vointa din localitate a spulberat-o pe Victoria Dedulesti cu 4-1. Pentru gazde au inscris Madalin Vasii (min. 48, 80), I. Barbu (min. 74), prima reusita a formatiei gazda fiind insa un autogol al lui Vizireanu in chiar primul minut de joc al intilnirii. Golul de onoare al Victoriei Dedulesti a fost inscris de George Hanu in minutul 49.
CS Faurei s-a razbunat pe Viitorul Ianca, pe care a invins-o la un scor de forfait in urma reusitelor lui Silviu Marin, Postolea si Mita, iar Tractorul Viziru a obtinut primul succes pe teren propriu in acest sezon, 2-0 in disputa cu Victoria Cazasu, golurile invingatorilor fiind marcate de Marinel Ciunae si Iacob.
Tot simbata trecuta, Vointa Visani a remizat pe teren propriu, 1-1 cu Viitorul Galbenu. Gazdele au condus cu 1-0 la pauza, gratie golului marcat de Panuta in minutul 30, iar Serban Feraru a restabilit egalitatea la patru minute de la reluarea jocului si astfel Viitorul Galbenu a plecat cu un punct de la Visani.

CF Braila - Victoria Traian 1-3
Avintul Chiscani - FC Steaua Braila, aminat.

* cel mai interesant joc este cel din Varsatura, unde se vor intilni FC Steaua si Victoria Traian

Astazi se deruleaza prima etapa intermediara a returului, una care propune si cel mai interesant meci al sezonului, FC Steaua - Victoria Traian. Derby-ul primaverii poate decide in mare masura formatia care va merge la barajul de promovare in Liga a III-a. Lidera autoritara a turului, Victoria Traian, a pierdut primele doua partide oficiale din acest sezon, prima la Faurei, cea de-a doua pe teren propriu in fata echipei Avintul Chiscani, insa se pare ca este pe un drum bun, pentru ca in runda precedenta s-a impus cu un scor categoric in fata juniorilor I de la CF Braila antrenati de Ionel Iuga.
SF Steaua a bifat doua succese, cel mai categoric fiind rezultatul din etapa a doua, 7-0 in disputa cu cea mai valoroasa formatie din campionat, CS Faurei.
Inaintea partidei directe, stelistii sint pe primul loc in clasament, iar formatia din Traian pe locul al doilea la o diferenta de patru puncte.
O alta partida "tare" este cea de la Cazasu dintre Victoria si CS Faurei.
Dupa succesul de la Traian, Avintul Chiscani pare favorita in disputa cu Viitorul Ianca, in timp ce la celelalte jocuri ale etapei a 17-a, echipele gazda au prima sansa la victorie.