Petrolul: Jalba - Tudor (min. 87: Perca), Zainea, Em. Cristian, Smeu - Grosu (min. 48: Rosu), Bulancea, Balta, Bandarica - Berceanu, Bosoi
Antrenor: Dumitru Bulancea
Unirea Faurei: Ilasc - Fratila, Tandalache, Stefanita, Musat - Mita, Dumitru (min. 58: Anghelina), Tanase, Carp (min. 80: Lupascu) - Barus (min. 68: Calatoaie, Craciunescu)
Antrenor: Iacob Carst
Arbitri: Valentin Balea (Vaslui) - Ionut Lazar (Husi) si Mircea Stanisteanu (Vaslui)

Jocul echilibrat din teren reflectat la pauza si pe tabela

Partidele care se deruleaza intre doua formatii din acelasi judet sint, de obicei, extrem de disputate indiferent de pozitia celor doua combatante sau de experienta lor, iar intilnirea dintre Petrolul si Unirea Faurei nu a facut exceptie de la regula.
Meciul de pe stadionul Stefan Vrabioru a avut o prima repriza extrem de agitata in care fiecare formatie a trecut atit pe la cirma jocului, dar si pe linga desprinderi, poate decisive insa din cauza ratarilor prima parte a intilnirii s-a incheiat la egalitate.
Dupa o perioada scurta de tatonare, Grosu a sutat din unghi in minutul 10 peste transversala, iar mingea trimisa cu bolta de Craciunescu a fost retinuta cu siguranta de portarul petrolist. Perioada de dominare teritoriala a gazdelor s-a concretizat in minutul 19 printr-un gol superb marcat de Berceanu, sut de la 18m lateral dreapta direct in vinclul coltului lung, dupa o diagonala de efect a lui Balta.
La faza urmatoare oaspetii au reclamat penalty la interventia din spate a lui Zainea la Craciunescu, insa aproape de faza si fara sa fie atentionat de asistentul de pe acea parte arbitrul de centru a lasat jocul sa curga. Fara sa acuze socul golului primit, formatia din Faurei a preluat initiativa si dupa doua faze spectaculoase in jumatatea adversa, incheiate cu suturi destul de periculoase ale lui Tanase si Craciunescu a reusit sa egaleze, in minutul 37 prin Fratila, beneficiarul unei pase ideale de la cel mai virstnic jucator de pe teren, Ionel Tanase jucator ajuns la virsta de 38 de ani.
Oaspetii ar fi putut sa dea lovitura de gratie cu doua minute inainte de finalul reprizei numai ca veteranul Petrolului, Jalba a reusit sa scoata de la radacina barei mingea sutata cu efect de Silviu Carp.

Bandarica si Berceanu au facut diferenta in repriza secunda

La inceputul reprizei secunde Jalba a avut doua interventii ca in zilele lui de glorie. In minutul 52 portarul petrolist a scos o minge trimisa inselator cu capul de Carp, iar putin mai tirziu a iesit la marginea careului pantru a-l opri din actiune pe Craciunescu scapat pe contraatac.
Modificarile facute in sistemul de joc de catre antrenorii gazdelor au avut darul sa sporeasca numarul actiunilor periculoase in careul nou promovatei Unirea Faurei. Cu fundasii centrali la mijlocul terenului Petrolul a dominat teritorial, dar a ratat exasperant de mult prin Bandarica, Bosoi, Berceanu si Smeu. Cornerul executat de Rosu in minutul 73, cind Zainea a recentrat in fata portii, iar Emil Cristian a reluat razant cu transversala prevestea parca deznodamintul acestei partide. Intr-un interval de patru minute s-au derulat doua momente importante ale meciului, Anghelina a fost eliminat din teren dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben, iar Bandarica a executat magistral o lovitura libera aducindu-si formatia in avantaj, min. 84: 2-1. Cu doua minute inainte de final, plecat din pozitie regulamentara, Berceanu si-a incununat evolutia foarte buna cu un al doilea gol. Pentru proteste nejustifacate dupa aceasta faza, capitanul oaspetilor Fratila, a primit un al doilea avertisment si a plecat si el mai devreme la cabine.
In minutele de prelungire, cu doua executii superbe, Ionut Smeu si Cristian Balta au zguduit stilpii portii aparate de Ilasc.
Petrolul a obtinut o victorie meritata, dar o contributie mare la spectacolul de pe cocheta arena din Ianca a avut-o si formatia vizitatoare care, in cea mai mare parte a timpului, si-a depasit conditia de nou promovata.