Patru titluri pentru atleţii brăileni la naţionalele copiilor 1 şi 2

* Pavel Bunea şi componenţii ştafetei 5X80 m, Denis Tihanov, Denis Marin, Răzvan Voncilă, Rareş Simon, Pavel Bunea au cucerit aurul pentru LPS Brăila * Mario Grozea, de la CSM Brăila, a devenit dublu campion naţional la garduri

Indiferent de vârsta la care concurează, atleţii de la cele două cluburi, LPS Brăila şi CSM Brăila, sunt de fiecare dată candidaţi cu pretenţii ai podiumurilor de premiere.

La Campionatul Naţional de atletism rezervat copiilor 1 şi 2, LPS Brăila a cucerit două medalii de aur. Titlurile de campioni naţionali au fost obţinute la copii 2 de Pavel Bunea, sportiv pregătit de profesorul Nicolae Iorga, în proba de 60 m garduri, şi de către componenţii ştafetei 5X80 m, Denis Tihanov, Denis Marin, Răzvan Voncilă, Rareş Simon, Pavel Bunea. Cei cinci atleţi sunt de la grupele profesorilor Nicu Roată, Anilena Anton, Nicolae Iorga.

La copii 1, Cătălina Burtea de la grupa profesoarei Sica Lazăr a cucerit două medalii de bronz, la 60 şi 200 m garduri.

Rareş Simon s-a clasat pe locul al 5-lea la 200 m garduri, în concursul copiilor 2, acelaşi rezultat fiind obţinut de ştafeta 5X80 m a fetelor, formată din atletele Ştefania Brumă, Elena Amărăzeanu, Ana Maria Iancu, Ana Maria Creţu, Teodora Ţarălungă. Ana Maria Creţu s-a clasat pe poziţia a şaptea la 80 m.

Delegaţia LPS Brăila la naţionalele copiilor 1 şi 2 a fost formată din 17 sportivi.

Avem o generaţie de copii talentaţi, iar dacă vor munci cu aceeaşi ambiţie putem spera că tradiţia atletismului brăilean va fi continuată la nivel înalt, ca şi până acum”, ne-a declarat profesora Sica Lazăr.

CSM Brăila a participat la naţionale de atletism ale copiilor cu patru sportivi, aceştia fiind însoţiţi de profesoara Irina Roată. Dacă la finalul lunii martie Mario Grozea, de la CSM Brăila, a devenit campion naţional la 60 m garduri şi a cucerit argintul la 60 m plat, la naţionalele de sală, acum sportivul pregătit de profesoara Anamaria Necoară a cucerit două medalii de aur. Grozea a devenit dublu campion naţional, la 60 şi 200 m garduri, în concursul copiilor 1. Tot la aceeaşi categorie de vârstă, Marcel Colţa s-a clasat pe locul al patrulea la 200 m garduri, iar Rebecca Băjănică şi Bianca Ichim au ocupat poziţia a opta la 200 m, respectiv 60 m garduri.