Patru jucătoare de la HC Dunărea, vicecampioane mondiale universitare

Patru handbaliste din actualul lot al echipei HC Dunărea, Gabriela Perianu, Mădălina Zamfirescu, Alexandra Orşivschi şi Cătălina Preda sunt vicecampioane mondiale universitare. Sâmbăta trecută, în finala campionatului Mondial Universitar de handbal feminin, care a avut loc la Malaga, formaţia României la care printre antrenori s-a regăsit şi Costică Buceschi, a pierdut cu 20-14 partida cu echipa Spaniei.
Tricolorele au condus cu 3-2 în debutul partidei, însă la jumătatea primei reprize Spania avea un avantaj de trei goluri, 7-4, şi tot acelaşi decalaj, în favoarea gazdelor, 10-7, s-a înregistrat pe tabelă şi la finalul primelor 30 de minute. În repriza a doua, după nouă minute în care româncele nu au mai reuşit să înscrie, ibericele s-au distanţat în minutul 46 la 18-10, iar partida era jucată. La finalul meciului, unul în care din lotul formaţiei ţării noastre s-au remarcat doar portarii Şerban şi Dedu, care au avut câte 17 intervenţii fiecare, Spania s-a impus la şase goluri diferenţă, 20-14. Perianu a marcat de două ori, iar Zamfirescu o singură dată în acest meci.