Pas greşit făcut de Viitorul Însurăţei

Etapa a 20-a a Ligii a IV-a de fotbal a programat sâmbăta trecută şase partide însă doar patru s-au disputat. Pandurii Tudor Vladimirescu a obţinut din oficiu trei puncte deoarece Avântul Mircea Vodă s-a retras din campionat iar Gloria Movila Miresii a câştigat la "masa verde", pentru că Voinţa Găiseanca nu s-a prezentat la acest joc. Singura formaţie care s-a impus în deplasare a fost Victoria Traian. Echipa care domină autoritar actuala ediţie de campionat s-a impus cu 6-2 la Victoria Cazasu însă gazdele se pot lăuda cu cel mai frumos gol marcat, autorul lui fiind Avramescu. Jucătorul echipei din Cazasu a iniţiat o acţiune personală pe partea dreaptă în minutul 80 dar a şutat în bara porţii apărate de Constandache, mingea a revenit în teren pe partea opusă a careului tot la Avramescu, iar de această dată atacantul a şutat în vinclul porţii oaspeţilor. Fără titularii Baicu, Banciu, Cheleş, Cotigă, Bratosin şi cu portarul titular, Baltag, eliminat în minutul 33 pentru un fault în calitate de ultim apărător, Viitorul Însurăţei nu putea spera la un rezultat pozitiv în meciul de la Voinţa Vişani. Oaspeţii au condus cu 1-0 la pauză însă în repriza a doua Voinţa Vişani a întors rezultatul în favoarea sa. Sportul Chiscani a câştigat la limită, 1-0, derby-ul etapei cu Viiorul Ianca, golul de trei puncte al gazdelor fiind marcat în minutul 53 de Ionuţ Huţu. Într-un alt meci viu disputat Victoria Old Boys Însurăţei a remizat, 1-1, la Berteşti, cu Stars Brăila.
După 20 de etape pe pimul loc se află Victoria Traian cu 55 de puncte, poziţia a doua este deţinută de Viitorul Însurăţei 44 puncte, iar a treia de Stars Brăila, 40 puncte.