Pas greşit făcut de Sportul Chiscani în manşa tur a barajului de promovare

Susţinută frenetic de peste 500 de suporteri, Sportul Chiscani nu a reuşit să tranşeze în favoarea sa partida cu Şoimii Topolog din manşa tur a barajului de promovare în Liga III-a din cauza faptului că jucătorii formaţiei gazdă nu au putut face faţă, emoţional, unui astfel de meci. Iar, din păcate, gafele individuale din prima repriză ale jucătorilor echipei Sportul au decis soarta partidei tur. Meciul de la Chiscani s-a încheiat la egalitate, 2-2, iar promovarea se va juca în returul de sâmbătă, de la Topolog.
Nici nu s-au aşezat bine formaţiile în teren şi oaspeţii au marcat prin Nane (min. 3), însă golul atacantului echipei Şoimii Topolog a fost anulat corect pe motiv de ofsaid. La faza imediat următoare Huţu a şutat plasat, însă Banu a deviat mingea în corner. Formaţia vizitatoare a fost cea care a continuat să atace, iar suporterii echipei gazdă au tremurat serios în minutul 6, când mijlocaşul de 41 de ani al oaspeţilor, Pasata a şutat de la 3-4 metri, însă Claudiu Boariu a degajat mingea de pe linia porţii. Gazdele au continuat să evolueze la fel de nesigur, iar în minutul 8, după o greşeală în lanţ a apărătorilor şi a portarului Comănescu, Nane a şutat la vinclul colţului lung şi şi-a adus echipa în avantaj. Gazdele şi-au revenit repede după primirea golului, au preluat iniţiativa, însă mingea şutată de Andrei a trecut pe lângă poartă, iar la şutul lui Zărnescu (min. 20) portarul Banu a reuşit să scoată mingea de sub transversală. Presiunea creată de elevii lui Georgel Pascu la poarta adversă s-a concretizat în minutul 24, când Zărnescu l-a găsit demarcat în careul advers pe Vali Durbacă, iar golgeterul echipei din Chiscani a marcat şi a restabilit egalitatea, 1-1. Putea fi 2-1 pentru Sportul un minut mai târziu, numai că mingea şutată de Andrei a fost deviată, in extremis, în corner, de Banu. Pe fondul dominării echipei gazdă, Gigel Costache a încercat să-i dea mingea printre picioare mijlocaşului Lupu, acesta atent a recuperat-o şi a marcat al doilea gol pentru formaţia sa. Trei minute mai târziu Nane putea să înscrie al treilea gol pentru Şoimii Topolog, însă Comănescu şi-a răscumpărat greşeala de la primul gol şi a parat mingea.
Repriza a doua a început tot cu o mare ocazie a oaspeţilor, numai că Ghighimoc a reuşit să prindă în doi timpi mingea lobată spre poartă de Nane. Sportul Chiscani a revenit în atac şi după o ocazie mare semnată de Claudiu Boariu, Andrei (min. 60) a fost oprit prin fault din drumul său spre gol de portarul Banu, iar centralul Claudiu Marcu a arătat prompt punctul cu var. Vali Durbacă a transformat lovitura de pedeapsă şi speranţele în tabăra gazdelor de a obţine un succes renăşteau. Până la finalul partidei Sportul Chiscani a forţat victoria, însă nu a mai reuşit să înscrie, astfel că manşa tur s-a încheiat nedecis, 2-2.

Sportul Chiscani: Comănescu (min. 46: Ghighimoc) - C. Boariu, Dobrin, Smeu, Zărnescu - L. Boariu, Pascu, Costache, Huţu - Andrei, V. Vurbacă (min. 86: Vârlan).
Şoimii Topolog: Banu - Ciobanu, Moldoveanu, Niţor, Frăţilă - Măciucă, Săraru, Rusu, Lupu - Nane (min. 75: Tudorache), Pasata (min. 92: Băncilă).