Partide viu disputate şi în etapa a II-a a Cupei Moş Crăciun - Carrefour la fotbal în sală

• astăzi are loc ultima etapă din grupe • Viitorul Ianca şi Dinamo sunt deja calificate în semifinale • în grupa întâi, trei formaţii se luptă pentru primele două poziţii

Etapa a doua a Cupei Moş Crăciun – Carrefour a continuat cu partide spectaculose dar fără surprize.

Revelaţia ediţiei a IV-a, Dinamo, s-a impus cu 5-1 în partida cu Penitenciarele. Vali Dumitrana, jucătorul primei reprize, a înscris de două ori. Fostul jucător titular de la Sportul Chiscani a deschis scorul în minutul 9 cu o execuţie de efect, care a smuls aplauze în tribună şi tot el a stabilit scorul primei reprize, 2-0, pentru Dinamo încă din minutul 13. În repriza a doua, pentru Dinamo au mai înscris Florin Boitoş, Georgel Pungă şi Marian Gologan. Penitenciarele au marcat o singură dată, prin Marius Coman.

Într-o altă partidă interesantă, Viitorul Ianca s-a impus cu 8-6 în partida cu Kinder, după un meci în care egalitatea s-a consemnat pe tabelă de trei ori: a fost 2-2 la jumătatea primei reprize şi 4-4 la pauză, apoi 6-6 cu două minute înainte de final. Fără Tănase care a primit cartonaş roşu, Kinder nu a mai avut forţa necesară ca să scoată un rezultat pozitiv în acest meci. Ca de obicei, printre marcatorii echipei Viitorul Ianca s-au regăsit Andrei Crăciun şi Marius Dima, iar de la Kinder, Costel Roşu cu patru goluri marcate, Bogoş şi Buzatu.

Armata a condus FC “ME” Luceafărul cu 4-1 dar a pierdut meciul pe final la un gol diferenţă, 5-4.

Înaintea etapei a 3-a, în grupa a doua se cunosc deja semifinalistele: Viitorul Ianca şi Dinamo. În prima grupă şanse de a prinde penultimul act al competiţiei îl au primele trei clasate.

“În primele două etape au fost meciuri spectacuoase care au creat o atmosferă frumoasă în tribuna Sălii Polivalente. Avem fotbalişti buni care evoluează la acest turneu şi sunt convins că atât meciurile din ultima etapă a grupelor cât şi cele din semifinale şi finale vor fi la fel de disputate, cu multe goluri. De asemenea, un lucru îmbucurător că brăilenii au fost receptivi la cele două cazuri prezentate de noi cu prilejul acestei competiţii, au donat bani pentru cei doi tineri şi sperăm că şi în următoarele trei zile să se strângă alte sume care să le fie de folos celor doi”, ne-a declarat Laurenţiu Vărgatu, preşedintele AJF Brăila.

Rezultate etapa a II-a

Armata - FC “ME” Luceafărul 4-5

Dinamo - Penitenciarele 5-1

Pretenaşii - FC Buzăului 7-2

Viitorul Ianca - Kinder 8-6

Clasamentul după două etape:

Grupa I: 1 Pretenaşii 4 puncte (golaveraj: 12-7), 2 FC “ME” Luceafărul 4 puncte (10-9), 3 FC Buzăului 3 puncte, 4 Armata 0 puncte.

Grupa a II-a: 1 Viitorul Ianca 6 puncte (golaveraj: 16-6), 2 Dinamo 6 puncte (11-5), 3 Kinder 0 puncte, 4 Penitenciarele 0 puncte.