Partidă cu răsturnări de scor la Unirea, între Dinamic și AFC Urleasca

* cel mai interesant meci al etapei a 11-a a depășit valoarea Ligii a V-a * victorii la scor ale primelor două clasate din Seria a II-a

Cea mai interesantă partidă din etapa a 11-a a Seriei I a fost cea dintre Dinamic Unirea și AFC Urleasca. Cu trei implanturi făcute cu o săptămână înainte, Viorel Gheorghe, Viorel Tănase și Ivan de la Viitorul Însurăței, Dinamic Unirea a jucat de la egal la egal cu liderul grupei. A fost un meci interesant cu ocazii de o parte și de alta și cu răsturnări de scor. Ochiroși a deschis scorul pentru gazde în minutul 9,  Cristian Pascu a restabilit egalitatea, cu un șut plasat, de la 18 metri, zece minute mai târziu. În repriza a doua a fost rândul celor de la AFC Urleasca să preia conducerea după reușita golgeterului Vali Dumitrana (min. 62). Dinamic a forțat egalarea și a reușit-o în minutul 83, când Viorel Gheorghe a fost faultat în careu de Vali Baciu, iar Viorel Tănase a marcat din penalty și a stabilit scorul final, 2-2. Astfel că, după 10 victorii, AFC Urleasca a înregistrat primul semieșec din acest campionat, însă tot mai are 9 puncte avans față de a doua clasată.

Componența celor două formații.

Dinamic Unirea: Postolache – V. Tănase, I. Dima, Ivan, Nedelcu – Trișcaș, Răstoacă, Anghel, I. Bogdan, V. Gheorghe – Ochiroși. Au mai jucat R. Tănase și Drăgan.

AFC Urleasca: Dimache – Dumitrescu, V. Baciu, Popescu, S. Gheorghe – Bălan, Jugănaru, C. Pascu, Văsii – A. Spătaru, V. Dumitrana. Aumai jucat Ștefan, Băluță și R. Spătaru.

Dunărea Tichilești a înregistrat o înfrângere rușinoasă chiar pe propriul teren, 0-7, în partida cu Romgal Romanu. În Seria a II-a primele două clasate au obținut victorii la scor. Viitorul Cireșu a câștigat cu 5-0 meciul cu a 6-a clasată, Voința Bărăganul, iar Voința Făurei Sat s-a impus cu 6-1, în deplasare, la  Victoria Dedulești.

Voința Plopu și AS Jirlău au câștigat fără să joace deoarece adversarele lor, Voința Racovița respectiv Comagrim Dudești, nu s-au prezentat. Partida Viitorul Galbenu – AS Ulmu a fost reprogramată.

Pe primul loc în Seria I se menține         AFC Urleasca cu 31 de puncte, pe locul secund se află Romgal Romanu cu 22 de puncte, golaveraj 41-19, iar al treilea loc este ocupat de Dunărea Tichilești, tot cu 22 de puncte, dar cu un golaveraj inferior, 36-20.

Podiumul în Seria a II-a arată astfel: 1. Viitorul Cireșu 28 de puncte, 2. Voința Făurei Sat 27 puncte, 3. AS Jirlău 19 puncte, golaveraj 25-12. Tot 19 puncte, dar cu un golaveraj inferior, 32-22, AS Ulmu ocupă poziția a 4-a.