Partea a doua a turului a inceput bine pentru HC Dunarea, dar s-a incheiat cu un esec

Linia de clasament a echipei brailene dupa 12 etape:
5 HC Dunarea Braila 12 6 1 5 319-303 13

In primele zile dupa ce a preluat postura de antrenor principal interimar, Teodor Ciochia a cautat sa amelioreze tensiunile existente si sa readuca buna dispozitie in rindul jucatoarelor deoarece urma un meci dificil cu CSM Cetate Deva care trebuia cistigat.
Conducatorii echipei brailene au mai avut totusi ceva emotii inaintea disputei mentionate deoarece fostul director sportiv, Sandel Soare, a returnat carnetele de joc ale brailencelor abia cu o ora inaintea inceperii jocului.
Meciul cu echipa din Deva a fost echilibrat in prima repriza astfel ca gazdele au plecat la cabine cu doar un gol avantaj. Partea a doua a meciului a fost controlata de HC Dunarea si cu toate acestea desprinderea decisiva s-a petrecut in ultimile opt minute de joc. Din minutul 52 si pina in 58 handbalistele brailene au marcat sase goluri fara sa primeasca vreunul si s-au impus in final cu 33-24 in fata unei echipe care si-a aparat cu ardoare sansele.
"Nu am nici un merit la acest succes, insa felicit echipa pentru
modul exemplar in care a evoluat. Avem un lot bun si cu siguranta
ca vom reusi sa ajungem la acel nivel de performanta pe care ni-l
dorim cu totii" a declarat, la finalul meciului, Teodor Ciochia,
antrenorul interimar al formatiei brailene.

Remiza la Galati cu Ciochia pe banca si Paraschiv in tribuna

In etapa a opta handbalistele brailene au obtinut prima remiza la Galati, dar au coborit doua locuri in clasament
HC Dunarea a reusit, in premiera, in Liga Nationala sa plece cu un punct de la Galati, la capatul unei partide oficiale.
In conditiile in care Liviu Paraschiv nu a avut dreptul sa stea pe
banca tehnica, inlocuitorul sau, Teodor Ciochia, a reusit sa coordoneze impecabil jucatoarele in teren astfel ca HC Dunarea a izbutit, in premiera, in Liga Nationala sa plece cu un punct de la Galati, la capatul unei partide oficiale.
Intreg meciul a fost echilibrat insa finalul lui s-a derulat intr-un ritm
infernal. S-au consemnat patru egalitati, la 11, 13, 14 si 15, la ultima dintre ele Ruscior a fost eliminata definitiv de pe teren, in schimb Janina Luca a adus HC Dunarea in avantaj. Goldic a avut din nou o interventie sigura, iar pe contraatac Alina Braniste ar fi putut da lovitura de gratie cu un minut si ceva inainte de finalul partidei.
In cele din urma jocul s-a incheiat la egalitate si poate pe undeva
acesta a fost rezultatul echitabil tinind cont de derularea ostilitatilor
din teren. HC Dunarea a reusit astfel sa cistige primul punct pe terenul Otelului si sa scoata galatencele de pe podium insa si formatia braileana a coborit pe locul al saptelea.

Portarul Carmen Pelin a salvat HC Dunarea de la un semiesec in disputa cu Rapidul

Victoriile din Cupa Challenge au actionat in mod negativ
asupra handbalistelor brailene de moment ce, la numai o saptamina
dupa ce au realizat doua jocuri excelente, s-au chinuit pe propriul
teren cu o formatie accesibila ca Rapidul.
Bucurestencele au venit cu dorinta de a juca bine si au fost la un
pas de a pleca cu cel putin un punct. Rapidul a condus de fapt
osilitatile in teren si pe tabela de marcaj toata prima parte a intilnirii
si au plecat chiar cu un avantaj de un gol la cabine. Abia in minutul 38 HC Dunarea a preluat conducerea, in urma reusitei coordonatorului de joc, Elena Moise, iar Alina Braniste
a inscris, pentru 19-17, doua minute mai tirziu. Cu toate ca gazdele si-au creat acest avantaj finalul a fost unul de infarct si numai interventia inspirata a portarului Pelin a salvat HC Dunarea de la un dezastru.
Meciul de la Roman din runda a 10-a a fost unul al orgoliilor intre Liviu Paraschiv, antrenorul care a condus HCM-ul trei ani si Alexandrina Soare, tehniciana care a promovat Dunarea in Liga Nationala.
Partida nu a fost una prea spectaculoasa, ci una de angajament, in care ambele formatii au luptat pina la epuizare, folosind toate mijloacele admise de regulament. Pentru ca de mai multe ori s-au produs si faulturi destul de tari, arbitrii au aratat si trei cartonase rosii. Pe ansamblu jocul a fost dominat de echipa vizitatoare si cu toate acestea rezultatul final s-a decis in ultimele cinci minute, perioada in care Lipan a marcat citeva goluri spectaculoase.
Dupa aceasta etapa HC Dunarea ocupa locul al cincilea in clasament. In partida de la Roman, la HC Dunarea a debutat noua achizitie, Elena Avadanii, fosta extrema a Rulmentului reusind sa marcheze de doua ori pentru noua sa echipa.
"Ce poti spune dupa un asemenea rezultat, doar ca echipa a respectat toate indicatiile primite in saptamina premergatoare acestui meci. Este o victorie meritata, dupa o partida aprig disputata, care ne confera un moral bun in perspectiva jocului de duminica, zi in care vom primi pe teren propriu vizita echipei "U" Jolidon Cluj, meci in care, de asemenea, vizam toate punctele" declara Liviu Paraschiv la conferinta de presa.

Lipan a transat meciul cu "U" Jolidon

Nici in disputa cu "U" Jolidon Cluj elevele lui Liviu Paraschiv nu au scapat de emotiile finalului de meci, cu toate ca au realizat unul dintre cele mai reusite jocuri de pe teren propriu din acest tur. Senocico a deschis scorul insa echipa care avea sa domine prima jumatate a intilnirii a fost Dunarea. Alina Braniste a egalat, iar Radovici, Cucu si din nou Braniste au dus scorul la 4-1 in minutul 6. Cu Dana Goldic intr-o zi de exceptie si cu o circulatie foarte buna a mingii pe semicercul advers, gazdele au condus si la cinci goluri pina in minutul 19. Finalul reprizei a fost insa pe muchie de cutit, asa cum de altfel avea sa fie si finalul de meci. Clujencele au recuperat terenul pierdut si chiar au reusit sa egaleze, 12-12, cu doua minute inainte de incheierea primului act insa au urmat doua contraatacuri reusite si gazdele au plecat la cabine cu doua goluri avantaj.
Goldic si Lipan au facut diferenta in partea secunda. Portarul gazdelor a remediat destule gafe ale colegelor din aparare, iar Lipan, cu citeva secunde inainte de finalul partidei a facut inutila interventia portarului clujencelor, Cristina Cucuianu transind victoria in favoarea echipei sale, rezultat care mentinea HC Dunarea pe locul al patrulea. In acest meci, in repriza a doua au evoluat ambele extreme transferate de la Rulmentul, Avadanii si Bodirlau.

Brailencele au incheiat turul cu o infringere la Zalau

Cu toate ca au beneficiat de toate conditiile pentru a putea sa se
bata pentru victorie in meciul de la Zalau din etapa a 12-a, ultima pentru formatia braileana din tur, handbalistele de la HC
Dunarea, cu exceptia Danei Goldic au evoluat penibil, si au pierdut la patru goluri diferenta. Rare au fost momentele in care elevele profesorului Liviu Paraschiv au jucat cu aceeasi daruire si ambitie ca in disputele anterioare.
"Principalele vinovate pentru acest rezultat sint jucatoarele" declara, la finalul partidei, vicepresedintele Ionel Antihi.
Cu o etapa inainte de finalul turului, HC Dunarea ocupa locul al cincilea insa pozitia finala a echipei la jumatatea campionatului se va stabili abia dupa runda a 13-a, una in care brailencele stau.
Astazi Tomis joaca la ultima clasata, CSM Sf. Gheorghe iar "U" Jolidon Cluj la Galati cu Otelul. Daca derby-ul de la Galati se va incheia cu victoria gazdelor sau remiza Dunarea va incheia turul pe locul al saselea, daca se vor impune clujencele gruparea braileana va cobori pe pozitia a saptea.

Rezultatele inregistrate de formatia braileana in tur:
Rulmentul Brasov - HC Dunarea 29-24 (13-10)
HC Dunarea - HCM Baia Mare 31-19 (14-10)
CSM Sf. Gheorghe - HC Dunarea 24-43 (13-21)
HC Dunarea - Oltchim Rm. Vilcea 21-34 (8-18)
HCM Hidroconcas Buzau - HC Dunarea 25-23 (11-14)
Tomis Constanta - HC Dunarea 27-22
HC Dunarea - CSM Cetate Devatrans 33-24 (14-13)
Otelul Galati - HC Dunarea 16-16 (8-7)
HC Dunarea - Rapid CFR Bucuresti 29-28 (14-15)
HCM Roman - HC Dunarea 26-29 (14-15)
HC Dunarea - "U" Jolidon Cluj 26-25 (14-12)
HC Zalau - HC Dunarea 26-22 (14-12)

HC Dunarea s-a calificat in turul al patrulea al Cupei Challenge dupa ce s-a impus cu scorul general de 74-37 in dubla cu ZRK Ljubuski

Cu toate ca s-a aflat la prima experienta de acest gen partida tur din cadrul mansei a treia a Challenge Cup dintre HC Dunarea si ZRK Ljubuski a fost la discretia brailencelor.
In fata unei formatii foarte tinere elevele lui Liviu Paraschiv au condus ostilitatile in teren si pe tabela din primul pina in ultimul minut de joc. Moise, Lipan, si Craciun au marcat 23 goluri, tot atitea cit a reusit sa inscrie ZRK Ljubuski in tot meciul. Victorie lejera si in cel de al doilea meci.
A doua zi, tot in sala Polivalenta din Braila HC Dunarea s-a impus cu 38-14 dar scorul putea fi mult mai mare, insa Liviu Paraschiv a dorit sa ruleze intreg lotul iar in aceste conditii eficacitatea echipei brailene a scazut.
In optimi HC Dunarea va intilni formatia ceha, DHZ Zora Olomouc. Jocul tur se va derula pe data de 9 februarie in cehia returul urmind a avea loc dupa o saptamina in sala Polivalenta din Braila.
"In acest sezon obiectivele noastre au fost clasarea pe un loc de cupa europeana la finalul campionatului si un traseu cit mai lung in Cupa Challenge. Am trecut de prima faza, iar adversarul din optimi il consider unul accesibil, mai ales ca primul meci va avea loc in Cehia. Sper sa putem atinge ultima faza a competitiei in acest sezon" a declarat Vasile Puiu, directorul executiv al HC Dunarea.