Oscilații în jocul echipei Sportul Chiscani în amicalul cu Unirea Braniștea

* echipa din Liga a III-a a condus cu 1-0, iar la 1-1, Mohoriță a ratat un penalty * Sportul și-a creat ocazii în repriza a doua dar nu a avut om de gol * cu o defensivă șubredă, Sportul a pierdut cu 5-1

Sportul Chiscsani a pierdut cu 5-1 amicalul susținut sâmbăta trecută, în compania liderului Ligii a IV-a din județul Galați, Unirea Braniștea.

S-a jucat într-un ritm alert, iar prima ocazie de gol a aparținut echipei gazdă, în minutul 7, când de altfel s-a modificat și tabela. După o acțiune personală pe dreapta, Mohoriță a centrat în fața porții iar Petrescu, un atacant venit de la București, a făcut inutilă intervenția portarului Vlăsie. Două minute mai târziu, Olaru s-a remarcat la șutul lui Năpirlică. Putea fi 2-0 pentru Sportul Chiscani, în minutul 10, însă Tarozzi a ratat din 6 metri. Și cum ocaziile se răzbună, în minutul 12, Unirea Braniștea a restabilit egalitatea după un gol marcat, pe contraatac, de Cosmin Stoian. Sportul Chiscani nu a fost descumpănită de primirea golului, a atacat și în minutul 20 a obținut un penalty. Însă Mohoriță a șutat slab, pe direcția portarului și tabela nu s-a modificat în favoarea echipei gazdă. Jocul s-a derulat cu repeziciune între cele două careuri până în minutul 40, când Stoian i-a pasat lui Boboc, acesta a înscris și a stabilit scorul primei reprize, 2-1 pentru Unirea Braniștea. La două minute de la reluare, Blănaru a marcat  și echipa din județul Galați s-a distanțat la 3-1. În următoarele 10 minute, Unirea Braniștea a mai înscris de două ori. Boboc a dus scorul la 4-1 iar Stoian a înscris pentru 5-1, acesta fiind de altfel și rezultatul final al amicalului.

În ultimul sfert de oră al partidei Mohoriță de două ori și Cozman au irosit mari ocazii de gol pentru echipa din Liga a III-a.

Sportul Chiscani: Olaru (min 60: Cucu) – M. Pascu, Sloată, Iacob, Dănăilă - Mohoriță, Iancu, Stroe, Tarozzi – Potor, Petrescu. În repriza a doua au mai jucat Ivan, un jucător venit în probe de la Galați, Scarlat, Cozman, G. Ioniță, Sima, Dobre, Chiriac.