A opta zi la campionatul Mondial din Qatar

* Spania – Germania este meciul zilei

Astăzi, 27 noiembrie, la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar au loc patru partide din etapa a doua a grupelor, două în Grupa E, două în Grupa F, după următorul program:

Iran performera zilei

Qatar a pierdut și cel de-al doilea meci de la Campionatul Mondial, 1-3, cu Senegal. Dia a deschis scorul pentru naționala Senegalului în minutul 41. Diedhiou a dublat avantajul africanilor la trei minute de la reluare. În minutul 78, Muntari a marcat pentru Qatar, însă în minutul 84 Dieng a refăcut diferența de două goluri în favoarea Senegalului.

Olanda și Ecuador au remizat, scor 1-1, în Grupa A . Cody Gakpo a deschis scorul pentru olandezi, 1-0, în minutul 6, Enner Valencia a restabilit egalitatea, 1-1, în minutul 50.

Ecuador a mai înscris un gol în minutul 45 plus 3,  însă reușita lui Estupinan este anulată pentru ofsaid.

Țara Galilor și Iran s-au înfruntat în etapa a doua a fazei grupelor, iar câștig de cauză au avut elevii lui Carlos Queiros, care s-au impus cu 2-0, ambele goluri fiind marcate în prelungirile părții secunde de către Rouzbeh Cheshmi (min. 90 plus 8) și Ramin rezaeian (min. 90 plus 11).

Tot vineri, Anglia și SUA au remizat, scor 0-0, în Grupa B.