Obiectiv realizat, calificare cu emotii

Formatia braileana s-a calificat in sferturile Challenge Cup, insa jucatoarele au ramas datoare publicului care le-a sustinut pe toata perioada meciului retur din sala Polivalenta. Nu se stie, in situatia cind dubla mansa s-ar rejuca, daca tot HC Dunarea ar fi echipa care ar merge mai departe.
In fata unei adversare in care doar talia jucatoarelor a impresionat, brailencele, cu Dana Goldic in forma maxima, au condus ostilitatile in teren, iar la capatul primului sfert de ora conduceau la cinci goluri, min. 13: 9-4, min. 15: 10-5.
Ceea ce s-a intimplat dupa aceea a fost greu de imaginat, gazdele au ratat atac dupa atac, Zora a punctat insa de fiecare data si, dupa o succesiune de cinci goluri, a restabilit egalitatea in minutul 23, 10-10.
Parca trezite din amorteala, elevele lui Liviu Paraschiv au avut o mai mare luciditate in faza de atac, gratie intrarii in joc a interului Anca Lipan. Alina Braniste, care a punctat pentru 11-10, Lipan de doua ori si Craciun, dupa o pasa excelenta a Danei Goldic, au facut sa renasca sperantele spectatorilor intr-o evolutie foarte buna in continuare a brailencelor. Numai ca scenariul era cit pe ce sa se repete. Formatia din Olomouc a profitat din nou de gafele din aparare ale gazdelor si, cu toate eforturile portarilor, in special al echipei adverse Goldic, Zora s-a apropiat din nou la un gol, in ultimul minut de joc al primei reprize. Dunarea a avut insa atacul si, cu citeva secunde inainte de fluierul de final al primei parti, a marcat prin Luca si a plecat la cabine cu un avantaj de doua goluri.

Brailencele s-au jucat cu nervii spectatorilor si in repriza a doua

Repriza a doua, la fel ca si prima, s-a derulat parca dupa un scenariu dinainte stabilit. In minutul 40, HC Dunarea conducea cu 21-18, insa trei minute mai tirziu era din nou egalitate, 21-21. Citeva momente s-a mers cap la cap dupa care, in minutul 47, Zora, cu Veskova in mare verva de gol, a preluat pentru prima data conducerea, 24-23.
Brailencele au reusit la rindul lor sa egaleze, dupa care a iesit la rampa Alina Braniste, reusind o dubla. Cu toate acestea, HC Dunarea nu a scapat de emotiile de final de meci. Arbitrii din Kosovo au eliminat-o pe Ionela Cucu si HC Dunarea a fost nevoita sa apeleze la toate metodele pentru a face fata in ultimele minute atacurilor formatiei vizitatoare. Zora Olomouc a egalat la 27-27 si daca ar fi marcat un gol ar fi mers mai departe, insa sansa, ca si in partida din Cehia, i-a zimbit tot echipei brailene.
HC Dunarea a intrat in faza sferturilor de finala, dar jocul echipei este departe de a multumi miile de fani care le sustin meci de meci.
Tragerea la sorti a meciurilor din urmatorul act al competitiei va avea loc miine, la Viena.
Pentru HC Dunarea au marcat A. Braniste - 8, Moise - 5, Craciun - 4, Lipan - 4, Radovici - 2, Cucu - 2, Luca - 2, iar pentru Zora Olomouc, Veskova - 8, Dostalova - 5, Tomeckova - 4, Spichalova - 3, Saskova - 2, Hejtmankova - 3, Hrbkova si Salcakova.

"A fost asa cum m-am asteptat, un joc de calificare", a fost de parere Liviu Paraschiv

Antrenorul echipei brailene a firmat la finalul meciului ca se astepta la o asemenea replica din partea echipei cehe.
"A fost un meci specific de calificare, si asa cum ma asteptam de altfel, unul foarte disputat. Zora s-a dovedit a fi o echipa mult mai puternica decit cea din tur, insa totul este bine cind se termina cu bine. Am promovat in faza sferturilor de finala, insa pe mine personal, ma intereseaza mai mult campionatul, pentru ca este greu de anticipat ca noi putem cistiga aceasta competitie", a declarat Liviu Paraschiv.
La rindul sau, tehnicianul Lubomir Kejcir a precizat ca soarta dublei manse s-a decis in Cehia.
"Noi am pierdut calificarea pe teren propriu. Meciul de la Braila a fost foarte disputat, insa acest lucru s-a datorat si faptului ca Dunarea cistigase primul meci si nu a mai fortat, asa cum ar fi facut-o in cazul in care trebuia sa cistige pe teren propriu", a fost de parere tehnicianul ceh.