Oaspetele au pierdut un punct pe mina lor

Lipsa de concentrare din ultimele zece minute ale partidei a facut ca HC Dunarea sa inregistreze un semiesec, miercuri in partida de la Deva. Un rezultat care aduce aminte de partidele foarte slabe facute de handbalistele brailene la Buzau si Constanta in turul campionatului. Lasind la o parte faptul ca dupa ce Goldic a renuntat pentru moment la activitatea competitionala HC Dunarea nu mai are un portar la fel de eficace, la Deva si atacul a ramas corigent.
Brailencele aveau un avantaj de sase goluri in minutul 50, insa pina la finalul partidei nu au mai reusit sa inscrie decit un singur gol, ceea ce ridica multe semne de intrebare in privinta modului in care au abordat partida unele dintre jucatoare.
"Conduceam cu 21-15 si partida era la discretia noastra numai ca in ultimele zece minute am marcat un singur gol. Este foarte adevarat ca si arbitrii le-au ajutat discret pe gazde, insa noi sintem vinovati pentru aceasta remiza", a declarat Teodor Ciochia, antrenorul secund al HC Dunarea.
Partida dintre CSM Cetate Devatrans si HC Dunarea a fost la discretia jucatoarelor oaspete pina in minutul 50.
Brailencele au condus cu 10-6, 12-8 in prima repriza dupa care s-au relaxat si la pauza tabela indica un scor egal, 12-12.
In repriza a doua elevele antrenorului Liviu Paraschiv au marcat de cinci ori la rind, s-au distantat la 17-12 si pareau deja desprinse in cistigatoare.
Numai ca handbalistele brailene din nou s-au multumit cu putin, gazdele au profitat de relaxarea lor si au obtinut un punct pe care nici macar in visele lor cele mai frumoase nu sperau sa-l obtina.
Golurile echipei HC Dunarea au fost marcate de Lipan 7, A. Braniste 5, Craciun 5, Moise 2, Radovici 2 si Cucu.

Handbalistele brailene pleaca astazi in Germania

Dupa meci lotul echipei HC Dunarea a ramas la Deva iar ieri dimineata a plecat spre Brasov. Dupa-amiaza, Liviu Paraschiv a condus o sedinta de pregatire in vederea meciului tur din semifinalele Challenge Cup. HC Dunarea va decola astazi dimineata spre germania iar simbata, de la ora 17.00 va juca in compania formatiei VfL Oldenburg.