Oaspeţii au marcat câte două goluri pe repriză

După primul sfert de oră în care cele două combatante s-au studiat, Viitorul a preluat iniţiativa şi ar fi putut deschide scorul dacă Lupu ar fi reuşit să-l învingă pe portarul gălăţean după o centrare perfectă a lui Huţu.

Atacantul recent transferat de la CF Brăila s-a revanşat însă în minutul 16, când, după o acţiune personală a reuşit să deschidă scorul în partida cu satelitul Oţelului. Tot Lupu dar şi juniorul Moldoveanu puteau mări avantajul formaţiei vizitatoare, însă dacă ei s-au jucat cu ocaziile, Teodor Lupaşcu a fost mult mai eficient, el a fructificat o acţiune de contraatac a oaspeţilor cu un şut plasat, la colţul scurt şi Viitorul conducea cu 2-0.

Dacă în prima parte a amicalului Viitorul a folosit un sistem ofensiv, 1-3-4-3 în partea secundă oapeţii au trecut la clasicul 1-4-4-2, variantă care s-a dovedit la fel de inspirată pentru că şi în această formulă oaspeţii au înscris tot de două ori.

Marius Coman (min. 55) a marcat al treilea gol al formaţiei din Însurăţei, unul spectaculos, lob peste portarul gălăţean ieşit în întâmpinare, iar cu opt minute înainte de finalul amicalului, cel mai activ jucător de pe teren Marius Lupu, a croşetat câţiva jucători în marginea careului advers, a întors mingea pâna la Pascu şi mijlocaşul a şutat de la marginea careului mare, fără speranţe pentru portarul Oţelului II.

Nici în acest amical Viitorul nu a putut alinia cea mai bună formulă de echipă deoarece cinci jucători, Dobre, Muşat, Cheleş, Costache şi Bratosin au acuzat diverse probleme medicale şi au foat menajaţi de conducători, dar nici antrenorul Ionel Vioreanu nu a putut evolua deoarece a contractat o viroză respiratorie.

"Am folosit două sisteme de joc, am testat câţiva juniori şi consider că de data aceasta testul a fost unul reuşit, atât prin prisma rezultatului cât şi a prestaţiei tuturor celor care au evoluat pentru Viitorul. Miercuri vom juca probabil cu Politehnica Galaţi, pe 6 februarie cu CF Brăila, urmând ca a doua zi echipa să plece într-un cantonament de şapte zile la Predeal", a declarat Paul Alexandru.

Viitorul: Tudor - Ştefănescu, Paraschiv, A. Coman - M. Coman, Pascu, Baicu, Huţu - Moldoveanu, Lupu, Lupaşcu.

În repriza a doua au mai evoluat Mirescu şi Ciubotă.