O repriză a rezistat HC Dunărea în fața campioanei Rapid

• la pauză scorul a fost egal, 16-16 • în partea a doua, echipa din Giulești a făcut legea în teren și s-a impus cu 37-29 • astăzi, 13 ianuarie, de la ora 13.00, HC Dunărea joacă, tot în deplasare, cu CSU Cluj-Napoca, în Cupă

HC Dunărea a fost învinsă în etapa a 12-a a turului Ligii Florilor cu 37-29, în deplasare, la Rapid București, după o partidă cu două reprize distincte. Prima jumătate a meciului a fost echilibrată, în cea de a doua, echipa brăileană a avut o prestație slabă din toate punctele de vedere și nu a mai putut ține pasul cu adversara sa. Practic, diferența a fost făcută de banca de rezerve a Rapidului, net superioară grupării pregătite de Costică Buceschi.

Prima repriză s-a ridicat la nivelul valoric al unui meci din cupele europene. Rapid a înscris primul gol al partidei, după ce Eliza Buceschi a transformat o aruncare de la 7 metri. HC Dunărea putea egala imediat dar Lavko, tot de la 7 metri, a țintit bara. Apoi Rorsos a dus scorul la 2-0 pentru echipa gazdă. Formația brăileană a reușit să egaleze la 3-3, trei minute mai târziu, după golul marcat de Gonzalez ba chiar să conducă apoi cu 4-3, grație reușitei lui Kanaval. Echipa din Giulești a revenit la conducere și a avut din nou două goluri avans, 7-5 și 8-6, dar la capătul primului sfert e oră scorul era din nou egal, 8-8. Un minut mai târziu, HC Dunărea a avut iar un avantaj, 9-8, după golul înscris de Schmelzer. Mai mult, cu două minute înainte de pauză echipa brăileană avea două lungimi avans, 15-13, diferență creată în urma golurilor înscrise de Gonzalez și Kanaval. Însă, după primele 30 de minute, scorul a fost egal, 16-16.

În primele patru minute ale reprizei secunde, Rapidul a marcat de patru ori la rând prin Buceschi, Ciucă și Bada de două ori și s-a desprins la 20-16. Paradele portarului Ciucă au stopat elanul formației brăilene, rapidistele au evoluat foarte bine și, în minutul 48, conduceau cu 28-21. Formația gazdă a avut și un avans de opt lungimi, 36-28, iar în final s-a impus cu 37-29.

În repriza a doua, Buceschi (min. 39) de la gazde și Venancio (min. 41) de la formația brăileană au primit cartonașe roșii pentru intrări dure și au părăsit definitiv jocul.

După penultima etapă a turului Ligii Florilor HC Dunărea se află pe locul al 6-lea.

“Nu pot să-mi explic ce s-a întâmplat în a doua repriză, având în vedere prima repriză reușită pe care am avut-o. Cred că ne-am speriat de ceea ce am făcut în prima repriză. Am avut un început dezastruos de repriză secundă, cu foarte multe greșeli tehnice și foarte multe greșeli de unu la unu cu portarul. Rapidul nu este o echipă pe care să o inviți prea mult ca să-ți dea goluri. Când s-a făcut diferența de 5-6 goluri, echipa mea a căzut din punct de vedere mental. Am avut și câteva mici accidentări iar rezultatul este cel pe care l-am văzut pe tabelă. Plecăm cu ce a fost bine, adică prima repriză, mai avem foarte mult de muncit pentru a putea emite pretenții la un loc fruntaș în clasament. Sperăm să creștem de la meci la meci și sperăm să ne realizăm obiectivul pe care îl avem. În ceea ce privește încărcătura mea emoțională, da, a fost mare, fiica mea Eliza, din păcate, nici ea nu a jucat foarte bine și a primit și eliminare dintr-o neglijență, nu a fost nimic intenționat. Până la urmă bine că este sănătoasă și urez atât ei cât și echipei Rapid mult succes în următoarele meciuri din Liga Campionilor. Ar fi foarte frumos să avem două echipe românești care să se bată la Final Four”, a declarat antrenorul echipei HC Dunărea Brăila, Costică Buceschi.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 8 goluri, Kanaval 6, Gonzalez 5, Da Rocha 3, Schmelzer 2, Udriștioiu 2, Venancio 1, Balog 1, Sazdovska 1.

Meci în Cupa României

După partida cu Rapid, pentru HC Dunărea Brăila urmează o altă partidă oficială, cu CSU Cluj-Napoca, de data aceasta în Cupa României.

Meciul se va disputa pe 13 ianuarie, de la ora 13.00, în Sala “Horia Demian” din Cluj, formația pregătită de Costică Buceschi fiind favorită la victorie.