O nouă umilinţă pentru Dacia Unirea

• formaţia pregătită de Florentin Petre a fost învinsă cu 6-0, pe Municipal, de CS Mioveni • şi a mai făcut un pas spre Liga a III-a

Miercuri după-amiază, în etapa a 35-a a Ligii a II-a, Dacia Unirea, ultima clasată din Liga a II-a, a suferit o nouă umilinţă, a pierdut cu 6-0 partida cu CS Mioveni, echipă aflată pe poziţia a şaptea. Meciul nu a avut istoric, CS Mioveni a dominat tactic şi teritorial a înscris de şase ori dar scorul putea fi dublu, în timp ce formaţia brăileană a expediat un singur şut pe spaţiul porţii. Însă Dacia Unirea, cu toate că a înregistrat înfrângeri, unele la scor, respectă competiţia şi se prezintă la fiecare meci.

Pe o vreme mai puţin propice fotbalului, aproximativ 50 de brăileni au venit la Municipal să urmărească partida Dacia Unirea – CS Mioveni.

În faţa unei formaţii blazate, echipa din Mioveni a deschis scorul în minutul 7, când Măzărache a centrat în careu, iar Cosmin Năstăsie, de la doar 3-4 metri, a trimis mingea în plasa porţii apărate de Moldoveanu. După numai două minute, oaspeţii şi-au dublat avantajul. După o acţiune colectivă, Boboc i-a pasat lui Valentin Balint care a prins un şut de senzaţie şi a trimis mingea în vinclul porţii brăilene.

A urmat o perioadă echilibrată, cu o acţiune de contraatac a gazdelor dar Ciucureanu a ratat centrarea, apoi a venit cel de-al treilea gol al oaspeţilor, autorul acestuia fiind Işfan, după o centrare la bara a doua a lui Măzărache.

Moldoveanu s-a remarcat în minutul 28 şi a deviat în corner, de lângă rădăcina barei, mingea şutată de Şerban din afara careului mare. Dar cornerul a fost executat de Işfan, iar Şerban (min. 29) a marcat al patrulea gol pentru CS Mioveni.

În minutul 47, Măzărache şi-a trecut numele pe lista ratărilor, iar în minutul 54 Dacia Unirea a expediat singurul şut pe spaţiul porţii prin Alexandru Duţu, Croitoru nu a putut reţine mingea care a sărit până la Beţa, iar acest a înlăturat pericolul. Şerban a ţintit bara în minutul 56, iar patru minute mai târziu formaţia vizitatoare a înscris cel de-al cincilea gol prin Năstăsie. Moldoveanu a avut o dublă intervenţie la şuturile consecutive ale lui Măzărache. Oaspeţii au atacat în continuare dar Moldoveanu a reuşit să blocheze eficient alte două mingi şutate Măzărache (min. 78) şi Herghelegiu (min. 80), la aceasta din urmă portarul gazdelor a fost salvat şi de transversală.

Cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar de joc, CS Mioveni a înscris şi al şaselea gol: Măzărache a centrat în faţa porţii, iar Herghelegiu a făcut inutilă intervenţia portarului Moldoveanu.

Dacia Unirea Brăila: Moldoveanu – Coteţ, Moroianu, Subţirică, Van den Driest – V. Robu, Căruţă (min. 72: E. Ion), Sava (min. 46: Băcanu), Mihalcea, Ciucureanu – Duţu (min. 69: S. Robu).

CS Mioveni: Croitoru – Kilyen, Beţa (min. 67: Celea), Burnea, Alexe – R. Boboc (min. 65: Traşcu), M. Şerban – Işfan, Năstăsie, Măzărache – Balint (min. 46: Herghelegiu).