O nouă generaţie valoroasă de atleţi la CSM Brăila

Secţia de atletism de la CSM Brăila a avut rezultate foarte bune la copii, ceea ce demonstrează că a apărut o nouă generaţie valoroasă de sportivi, iar meritele pentru depistarea lor şi pentru performanţele obţinute sunt ale antrenoarelor Irina Roată şi Anamaria Codreanu. De asemenea, clubul brăilean a beneficiat şi de performanţele sportivilor cu dublă legitimare LPS Brăila - CSM Brăila, cei de la grupa profesorului Nicu Roată.
Liderul secţiei de atletism de la CSM Brăila a fost Sebastian Băjănică. La copii 1, acesta a câştigat titlul naţional la 60 m plat şi argintul la săritura în lungime în sezonul indoor, iar în cel în aer liber a fost dublu medaliat cu aur la 80 m plat şi la lungime. Raluca Dascălu a devenit vicecampioană naţională de sală la 60 m garduri, însă în această vară s-a clasat pe locul al optulea la 80 m garduri. Şi fraţii Orac au urcat pe podium anul trecut. Andreea s-a clasat pe poziţia a cincea la 60 m garduri şi tot la garduri Cristinel a obţinut locul al şaptelea. În sezonul de vară ambii au obţinut medalii de argint, Andreea Orac la 80 m garduri, Cristinal Orac la 300 m garduri. Finalist în 2015 a fost şi Alexandru Şendrea, care s-a clasat pe patru la 60 m garduri şi pe cinci la 80 m garduri.
"Un început de drum promiţător pentru secţia noastră de atletism. 2015 a fost un an foarte bun, cu rezultate notabile la copii, însă Băjănică, fraţii Orac, Dascălu trec la juniori III în acest an şi vor avea o misiune mult mai dificilă de a urca pe podium, totuşi nu sunt excluse surprizele. Şendrea şi Dumitrache, pentru că vor evolua tot la copii, au ca obiectiv clasări pe podium", a declarat antrenoarea Irina Roată.

Atleţii cu dublă legitimare au obţinut rezultate notabile

Sportivii cu dublă legitimare de la grupa profesorului Nicu Roată, Andreea Dinu şi Bianca Toader, s-au regăsit printre protagoniştii probelor în care au concurat. La copii 1, Dinu a devenit dublă campioană naţională, la 60 m garduri şi 80 m garduri, iar la juniori III Toader a cucerit două medalii de argint, la 60 m plat în sezonul indoor şi la 100 m plat în cel în aer liber.
"Ne-am îndeplinit obiectivele în anul recent încheiat, pentru 2016 pregătim probe noi. Vom concura la ştafeta 4X1 tur, unde alături de Dinu şi Toader vor alerga Mihaela Milea şi Denisa Oancia. De asemenea, pentru că este ultimul an de juniori III, Bianca Toader are drept obiectiv titlul naţional, dar şi o clasare pe podium la o categorie de vârstă superioară. Atleţii de la LPS Brăila, Denisa Oancia, Marius Băjenaru, Alexandru Galupa şi Mihai Ghiţev trebuie să acceadă în finalele probelor la care vor lua startul", a declarat antrenorul Nicu Roată.