"Nu i-am batut pe cei de la Rapid, ci i-am umilit"

Echipa Dinamo Bucuresti a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 5-2, formatia Rapid Bucuresti, intr-un meci contind pentru etapa a VII-a a Diviziei A.
Dinamo a deschis in minutul 3, prin Stefan Grigorie, care a scapat singur pe partea stinga si a marcat in poarta lui Daniel Coman.
In minutul 33, Florin Bratu profita de iesirea gresita la ofsaid a fundasilor rapidisti, il dribleaza pe Coman si marcheaza din unghi de pe partea stinga, scorul devenind 2-0 pentru Dinamo.
Rapid evolueaza in zece jucatori din minutul 35, cind este eliminat Marius Constantin, dupa ce l-a lovit cu cotul pe Bratu.
Dinamo preia conducerea cu 3-0 din minutul 39. Dupa un corner executat de Florentin Petre de pe partea stinga, Moti recentreaza spre Plesan, care a inscris, cu capul, din 6 metri.
In minutul 45, scorul devine 4-0, dupa ce Ianis Zicu a scapat singur, in pozitie centrala, cu Coman, l-a driblat pe portarul rapidist si a marcat in poarta goala.
Rapid reduce din diferenta in minutul 56, dupa ce Mugurel Buga ii paseaza in adincime lui Daniel Niculae, acesta marcind de la 10 metri lateral stinga.
Scorul devine 5-1 pentru Dinamo in minutul 61, dupa ce Grigorie il dribleaza in careu pe Rada si il invinge pe Coman, cu un sut la coltul lung, de la aproximativ 13 metri.
Marius Maldarasanu transforma o lovitura libera directa de la aproximativ 18 metri si scorul devine 5-2, in minutul 88.
In minutul 38, au avut loc incidente la peluza ocupata de galeria rapidista, dupa ce suporterii au inceput sa arunce cu cozi de steaguri, brichete si monezi in jandarmi, insa conflictul a fost aplanat.
Cu un sfert de ora inainte de final, dinamovisti au pasat continuu timp de doua minute, suporterii aplaudind si scandind la fiecare pasa.
Atacantul echipei Dinamo, Claudiu Niculescu, a declarat, duminica, dupa partida ca formatia din Soseaua Stefan cel Mare a umilit gruparea giulesteana.
"Nu i-am batut pe cei de la Rapid, ci i-am umilit, dar trebuie sa fim si putin corecti ca si ei la 1-0 au avut doua sau trei ocazii, dar asta este fotbalul. Peste citiva ani nu o sa se intrebe nimeni cite ocazii a avut Rapidul, ci toata lumea va sti ca scorul a fost de 5-2", a spus Niculescu.
Atacantul dinamovist, indisponibil pentru acest meci, a afirmat ca ii venea sa intre pe teren pentru ca nu rezista sa stea in tribuna. "Imi venea sa sar gardul si sa intru pe teren pentru ca este foarte greu sa stai in tribuna si sa vezi ca ceilalti colegi ai tai alearga", a continuat Claudiu Niculescu, care s-a aratat ingrijorat de faptul ca jucatorii dinamovisti joaca mai bine fara el.
Niculescu a precizat ca va mai avea umarut imobilizat in fasa inca 10-12 zile, in urma accidentarii suferite in prima mansa a primului tur al Cupei UEFA, impotriva formatiei engleze Everton, scor 5-1. "Voi tine fasa inca 10-12 zile. E mai bine decit acum doua-trei zile pentru ca durerile au inceput sa mai dispara. Iau calmante in continuare, dar e mult mai bine", a adaugat Niculescu.
In momentul in care i s-a spus ca Everton a avut un trimis la aceasta partida, Niculescu a raspuns: "Au avut un trimis si nu a vazut decit cite cinci goluri. A venit cu Bacau, a vazut cinci, au venit ei, au luat cinci si acum a vazut iar cinci. Ar trebui sa isi puna miinile in cap pentru ca are de ce sa se sperie".