Nou promovata Dacia Unirea învinsă la scor, 4-0, de Petrolul

* atacantul originar din Mali, Sory Diarra, a înscris toate golurile

Dacia Unirea a avut o evoluție slabă, raportat la celelalte două deplasări și a pierdut cu 4-0, în deplasare, la Petrolul.

Meciul de pe stadionul “Ilie Oană” a fost controlat din primul și până în ultimul minut de joc de formația ploieșteană care se putea impune la un scor mult mai categoric. S-a văzut clar diferența dintre echipa ploieșteană, pretendentă la promovare și o formație al cărei obiectiv este salvarea de la retrogradare.

Stănescu (min. 4) a șutat pentru prima dată spre poartă și tot el i-a dat emoții portarului Avram în minutul 15. Însă Petrolul s-a așezat cu întreg efectivul în jumătatea adversă de teren și ocaziile s-au succedat la poarta lui Andrei. Prima mare șansă de gol a gazdelor s-a derulat în minutul 23 când Diarra, după o săritură acrobatică, a trimis mingea în transversală. Atacantul originar din Mali a rămas singur cu Andrei dar portarul Daciei Unirea a pus un picior salvator și a deviat mingea în corner. După câteva ocazii ratate, Sory Diarra a înscris de două ori, în doar trei minute în poarta echipei brăilene, astfel că la capătul primei jumătăți de oră Petrolul conducea cu 2-0, acesta fiind și scorul primei reprize.

La două minute de la reluare, după o centrare a lui Țicu, Diarra a înscris din interiorul careului mic și a realizat hat trick-ul.

Dacia Unirea putea marca golul de onoare în minutul 61 când Cocîrlă a șutat puternic dar Raul Avram a avut o intervenție de calitate și a evitat golul. Petrolul a mai înscris un gol, tot prin Diarra, în minutul 92 și s-a impus cu 4-0.

Dacia Unirea: C. Andrei – Pătlăgică (min. 82: Duțu), Ciobanu, Stănciulescu, Șandru – V. Robu (min. 46: Petrache), Apostol (min. 65: Apostolache), R. Stănescu, Cocîrlă (min. 65: Priboi) – P. Petre, Răducan (min. 46: Taciuc).