Noi performanțe pentru sportivii de la ACSPDF “Special Friends” Brăila | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Noi performanțe pentru sportivii de la ACSPDF “Special Friends” Brăila

• sportivii clubului brăilean au cucerit 13 medalii la Campionatul Național de atletism, cinci de argint și opt de bronz

Sportivii Asociației Club Sportiv al Persoanelor cu Dizabilități Fizice “Special Friends” Brăila au participat la Campionatul Național de atletism, ediția 2024, organizat pe 14 septembrie, la Cluj – Napoca, de către Comitetul Național Paralimpic.

Probele la care au concurat atleții paralimpici brăileni au fost alergare pe distanțele de 100 și 200 m, aruncarea greutății și săritura în lungime.

Cei șase sportivi paralimpici care au reprezentat și de această dată cu cinste clubul brăilean sunt Fănuța Leocă, Emilia Constantin, Gheorghe Dragu, Ștefan Leocă, Florin Nicolas Nicola și Mihai Sorescu.

Aceștia au adus în palmaresul clubului 13 de medalii, cinci de argint și opt de bronz. De asemenea atleții clubului “Special Friends” au bifat și cinci locuri 4.

Florin Nicolas Nicola a devenit dublu vicecampion național după ce s-a clasat pe locul al doilea la aruncarea greutății și la săritura în lungime. Sportivul brăilean și-a mai trecut în cont și două medalii de bronz, la alergare, pe distanțele de 100 și 200 m.

Emilia Constantin a urcat de două ori pe treapta a doua a podiumului de premiere, în proba de alergare pe distanța de 200 m și la aruncarea greutății.

Emilia Constantin a devenit de asemenea dublă vicecampioană națională, la alergare pe distanța de 200 m și la aruncarea greutății, iar la alergare pe distanța de 100 m și la săritura în lungime s-a clasat pe locul al patrulea.

Gheorghe Dragu a devenit vicecampion național la săritura în lungime, a cucerit medalia de bronz la alergare pe distanța de 200 m și s-a clasat pe poziția a patra la aruncarea greutății.

Ștefan Leocă a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere la finalul a două probe, aruncarea greutății și săritura în lungime iar la alergare pe distanța de 100 m a trecut al patrulea linia de sosire.

Mihai Sorescu a cucerit bronzul la alergare pe distanța de 200 m și la aruncarea greutății, iar la alergare pe distanța de 100 m s-a clasat pe locul al patrulea.

Fănuța Leocă și-a trecut în cont medalia de bronz la aruncarea greutății.

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289