Meciuri spectaculoase la primul sparing din 2016

Sâmbăta trecută, în sala de box a Clubului Sportiv Municipal a avut loc un sparing la care au participat pugilişti de la Centrul Olimpic de Box pentru Juniori şi Tineret Brăila şi de la CSM Ploieşti, clubul coordonat de Titi Tudor. Au fost programate 20 de meciuri şi, în majoritatea lor, disputele din ring s-au ridicat la nivelul unor partide oficiale. Cele mai interesante meciuri au fost însă cele în care pe ring au urcat cei mai valoroşi pugilişti brăileni, Robert Jitaru şi Marian Piţa. La doar o lună după ce a împlinit 18 ani şi a trecut la seniori, Jitaru a boxat în compania lui Alexandru Gheorghe de la Ploieşti, un pugilist care anul trecut a fost vicecampion naţional de seniori la categoria 60 kg. Elevul lui George Perţea a boxat foarte bine în compania mult mai experimentatului său adversar, pe care dealtfel l-a trimis de două ori la podea, în prima repriză şi în repriza a treia. Dacă s-ar fi acordat decizii, Robert Jitaru ar fi câştigat meciul cu 3-0, pentru că a lovit mult mai clar decât Gheorghe şi în repriza a doua. Meciul a fost condus în ring de Gheroghe Teiş, arbitru republican. Marian Piţa l-a avut drept adversar pe ploieşteanul Alberto Biro, sportiv medaliat cu bronz la mondialele de juniori.

Pentru că ploieşteanul este încă la tineret, Piţa a primit indicaţii de la antrenorul George Perţea să lovească numai cu braţul din faţă. Meciul s-a încins în repriza a treia însă arbitrul din ring, Iulian Trancă, i-a mai temperat pe cei doi boxeri. Piţa, prin experienţa acumulată, şi-a dominat clar adversarul şi a câştigat cu 3-0 meciul. S-a mai remarcat de asemenea Adrian Zgavarogea în disputa cu Alexandru Giurgea de la CSM Brăila. Boxerul de la Centrul Olimpic s-a impus clar în faţa sportivului senior brăilean la care a fost evidentă lipsa de pregătire. Pe ring au mai urcat brăilenii Gioni Mirea, Costel Feraru, Valentin Moise, Sebastian Cuciureanu şi toţi au lăsat o impresie frumoasă. Acţiunea a fost coordonată de antrenorii brăileni George Perţea, Georgiu Jipa, Costică Dafinoiu şi Cristian Bălan. Sportivii ploieşteni au fost însoţiţi de antrenorii Titi Tudor, Iulian Ilie, Adrian Pârlogea. Meciurile din ring au fost arbitrate de Gheorghe Teiş, Răducu Cosma, Iulian Trancă, Liviu Pleşa, Dorinel Gâţu.
"Jitaru a făcut un meci foarte bun, Piţa de asemenea, toţi pugiliştii de la Centrul Olimpic sunt în creştere valorică. Ei au pus în practică tot ceea ce am exersat la antrenamente, însă mai avem un volum foarte mare de muncă până la competiţiile de obiectiv din acest an", a declarat George Perţea, antrenorul Centrului Olimpic de la Brăila.